sex shop, sklep erotyczny, sexshop online
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop
(ocen: 3)

Jak odzyskać radość z seksu? Gadżety erotyczne dla dojrzałych kobiet

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak radzić sobie z suchością pochwy;
 • w jaki sposób sprawić, by seks nie był bolesnym i nieprzyjemnym doświadczeniem;
 • o przyczynach trudności w osiąganiu orgazmu.
Gadżety erotyczne dla dojrzałych kobiet

Seksualność kobiet dojrzałych przez lata była tematem tabu. Potrzeby i pragnienia kobiet po 60., 70, 80. roku w popkulturze przedstawiane są często w sposób komiczny bądź absurdalny - jakby absurdem wydawało się to, że z wiekiem nasze pragnienie seksu i przyjemności wciąż może być silne. Czy życie seksualne ma datę ważności? Nie!

Jesteśmy seksualni przez całe życie i w każdym wieku możemy czerpać radość z seksu. Zmieniają się nasze ciała i nasze potrzeby. Pojawiają się ograniczenia i nowe możliwości. Suchość pochwy, ból w czasie penetracji, mniejsze czucie w łechtaczce, trudność z osiągnięciem podniecenia i orgazmu, brak partnera/partnerki seksualnej, żałoba po utracie drugiej osoby to problemy, które znacząco ograniczają życie seksualne dojrzałych kobiet. Czy jest to powód do rezygnacji z seksu? U wielu starszych kobiet tak. Czasem tych trudności jest tak dużo, a wiedza o rozwiązaniach niewielka, że pożegnanie ze swoim życiem seksualnym wydaje się słuszną decyzją. Czy aby na pewno? Seks to nie tylko orgazm i przyjemność, to intymność, bliskość we dwoje, a kiedy jesteśmy same to witalność, żywotność i radość. Seks, w parze czy solo, wpływa na nasz dobrostan psychiczny i fizyczny. Gadżety erotyczne pozwalają się nim cieszyć. Jak wybrać? Od czego zacząć? Pomocne może okazać się przyjrzenie się z jaką trudnością obecnie się mierzymy. Regularne korzystanie z gadżetów erotycznych ułatwia szczytowanie, zwiększa pożądanie i zadowolenie z życia seksualnego.

Gadżety erotyczne dla dojrzałych kobiet

SUCHOŚĆ POCHWY

Kiedy swędzi, piecze, boli to trudno o przyjemność z seksu - penetracyjnego, analnego, oralnego, czy z masturbacji - tej w duecie, czy też solo.

Suchość pochwy spowodowana jest menopauzą, chorobami, efektem ubocznym zażywanych leków bądź leczeniem onkologicznym. Brak odpowiedniego nawilżenia mocno zniechęca do różnych aktywności seksualnych. Trudno o rozluźnienie w seksie, kiedy w głowie pojawiają się myśli “Znowu będzie bolało”, “Dlaczego tak długo jest sucho”’ “Czy wszystko ze mną w porządku”. To naturalne, że w wieku dojrzałym lubrykacja (nawilżenie) pojawia się znacznie później, jest jej mniej i ma inną konsystencję.

Gadżety erotyczne dla dojrzałych kobiet

Jak możesz sobie w tej sytuacji pomóc - lubrykant, który obficie nakładamy na łechtaczkę, wargi sromowe, wejście do pochwy, czy na zabawkę erotyczną. Na co zwracamy uwagę? Na lubrykanty bez gliceryny i glikolu o naturalnym składzie, w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko pojawienia się infekcji intymnej. Z kolei małe dildo zmniejszy ryzyko bólu, który mógłby się pojawić przy stymulacji czymś większym - np. penisem. Z powodu menopauzy dochodzi do atrofii pochwy - ściany pochwy stają się cieńsze i delikatniejsze, a sama pochwa zmniejsza się (jej długość i szerokość). Penetracja może być nieco utrudniona, będzie to wymagało znalezienia nowych pozycji, skupienia się na grze wstępnej a przede wszystkim na łechtaczce. Warto o nią zadbać, wszak istnieje tylko po to, aby dostarczyć Ci przyjemności (została wyposażona w ponad 10 tys. zakończeń nerwowych). Pieścić ją można językiem, palcem, penisem albo masażerem łechtaczki. Każda opcja jest równie przyjemna.

Lubrykanty bez gliceryny:

 1. Überlube - Ten silikonowy żel znajduje na pierwszym miejscu TOP3 ulubionych lubrykantów bez gliceryny na portalu Proseksualna. https://proseksualna.pl/edukacja-seksualna/lubrykanty-bez-gliceryny/)
 2. Hydra - wegański lubrykant na bazie wody i celulozy roślinnej. Zawiera dodatkowo łagodzący aloes.
 3. Nude - do skóry delikatnej i wrażliwej, bardzo krótki skład, neutralny smak i zapach.

Małe dilda:

 1. Ella - posiada 2 odmienne zakończenia, płaską końcówkę do masownia łechtaczki, zaś wydłużoną do stymulacji wnętrza pochwy. Posiada smukłą budowę. Zobacz recenzję sklepu Kinky Winky: https://www.kinkywinky.pl/blog/testy-akcesoriow-erotycznych/dildo-ella-test.html
 2. Limba Flex S - małe dildo z przyssawką. Poza wygodną przyssawką ułatwiającą utrzymanie pozycji gadżetu wyróżnia je możliwość formowania/zginania z zapamiętaniem kształtu, dzięki czemu można zabawkę dopasować do swoich potrzeb.
 3. D.1 - zaprojektowany przez kobietę z doktoratem w dziedzinie designu gadżetów erotycznych. Posiada asymetryczną budowę, która umożliwia stymulowanie wnętrza pochwy na różne sposoby. Wykonane z bardzo gładkiego i przyjemnego w dotyku silikonu klasy medycznej.

Małe lub wąskie wibratory:

 1. Classique Vibe - poręczny, niewielki wibrator dostarczany w eleganckiej torebce do przechowywania (wygląda jak mini stylowa kosmetyczka).
 2. Cici - bardzo wąski i smukły wibrator, posiadający dodatkowo możliwość wyginania końcówki (łatwiej ją dosięgnąć wrażliwych obszarów wewnątrz pochwy). Przy wyłączonych wibracjach można traktować Cici jak wąskie dildo.
 3. Iroha Zen - wykonany z bardzo miękkiego i przyjaznego w dotyku silikonu. Powierzchnia tego wibratora posiada przyjemne rowki, które bardzo delikatnie pobudzają wrażliwe obszary wulwy.

Stymulacja zewnętrzna łechtaczki:

 1. Bteased Basic - niewielki wibrator do trzymania w dłoni. Poza masowaniem łechtaczki można nim sprawiać sobie przyjemność (lub innej osobie) w różnych innych częściach ciała.
 2. Zee Bullet - mały i dyskretny wibrator do stymulowania zewnętrznych części ciała. Prosty w obsłudze, idealny dla osób początkujących.
 3. Mimi - wibrator przypominający kształtem małe mydełko (dzięki czemu świetnie mieści sie w dłoni), pokryty atłasowym i gładkim w dotyku silikonem. Można go zabrać do wanny.

Dodatkowo informacje o doborze mini wibratorów dla osób początkujących znajdziesz na blogu Kinky Winky.

BÓL PODCZAS STOSUNKU

Ból w czasie seksu penetracyjnego (penisem, palcem, dildo) może być spowodowany suchością pochwy, jak i silnym napięciem emocjonalnym spowodowanym stresem. Ból może pojawić się w trakcie gry wstępnej, w czasie penetracji lub po zakończeniu jej.

Co możesz zrobić, aby seks nie był bolesnym i nieprzyjemnym doświadczeniem? Zadbać o odpowiednie nawilżenie, długą grę wstępną i swój komfort psychiczny. Możesz też przygotować się do penetracji i potrenować z dilatorami (rozszerzaczami pochwy) lub małymi dildami. Dilatory kształtem przypominają palec i są w różnych rozmiarach. Zmniejszają lub/i całkowicie eliminują ból w czasie penetracji (penisem, palcem lub gadżetem erotycznym), wzmacniają także mięśnie dna miednicy - a te z kolei wpływają na zwiększenie odczuć w czasie orgazmu.

Gadżety erotyczne dla dojrzałych kobiet

Ból nie tylko wynika z zbyt napiętych mięśni dna miednicy lub suchości pochwy, może także wynikać z trudnych emocji, których obecnie doświadczasz. Stres, lęk, złość, frustracja, poczucie winy i straty mogą Ci teraz towarzyszyć. To naturalne. Twoja seksualność zmienia się, niektóre aktywności seksualne nie są już możliwe lub przebiegają inaczej, to może rodzić wiele emocji i blokować podniecenie oraz nawilżenie pochwy. Rozluźnione ciało i głowa, to czego potrzebujesz do seksu. Bez pośpiechu i presji, z czułością i łagodnością dla siebie.

Dilatory:

 1. Inspire - zestaw 5 dilatorów wykonany z delikatnego, elastycznego silikonu
 2. Dilatory marki BS - dla osób szukających dilatorów wykonanych z bardziej sztywnego silikonu. Wykonane ręcznie.

Wibrujące różdżki:

 1. Doxy – potężny masażer o wielu zastosowaniach - masuje krocze, rozluźnia napięte mięśnie na całym ciele, stymuluje łechtaczkę. Jego duża główka przyjemnie drga. Posiada 20 trybów wibracji, więc łatwo dobrać moc do swoich potrzeb.
 2. Smart Wand - to masażer i wibrator w jednym. Technologia Smart Wand umożliwia zwiększenie wibracji i doznań, kiedy mocniej przyciśniemy jej główkę do naszego ciała - łechtaczki, krocza, wejścia do pochwy czy pleców albo karku.

TRUDNOŚCI Z OSIĄGNIĘCIEM ORGAZMU

W poszukiwaniu orgazmu nierzadko zapominamy o tym, co jest w seksie najważniejsze - o zabawie, o przyjemności, o bliskości, chwili dla siebie. Możesz pragnąc orgazmu i to jest w porządku, chodź to nie jest on celem spotkania seksualnego. Orgazm trudniej osiągnąć po menopauzie. Nie dotyczy to każdej dojrzałej kobiety, ale wiele z nich odczuwa różnicę w doświadczaniu orgazmu. Może pojawić się później, możesz potrzebować mocniejszej/delikatniejszej stymulacji, a sam orgazm może być bardziej subtelny, mniej odczuwalny, a czasem bolesny.

Gadżety erotyczne dla dojrzałych kobiet

Jakie są przyczyny trudności z osiągnięciem orgazmu:

 • fizyczne - związane ze stanem zdrowia, przebytymi operacjami, porodami, zażywanymi lekami, stylem życia i poziomem stresu. Przykładem wpływu farmakoterapii na osiąganie orgazmu jest stosowanie środków przeciwdepresyjnych, szczególnie selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRIS). Przy zażywaniu SSRIS mogą, ale nie muszą, pojawić się trudności z osiągnięciem orgazmu;
 • hormonalne - obniżenie poziomu testosteronu związane z menopauzą, zmniejsza się libido i zdolność przeżywania orgazmu;
 • psychologiczne - zniekształcenia poznawcze i przekonania kluczowe o sobie (np. „tylko orgazm osiągnięty w czasie penetracji się liczy”, „powinnam mieć orgazm” czy „w tym wieku już nie powinnam”), negatywne przekonanie o własnej atrakcyjności, negatywne doświadczenia seksualne z przeszłości;
 • relacyjne - niewłaściwa stymulacja seksualna, zbyt krótka gra wstępna brak komunikacji intymnej w związku, kryzysy;
 • kulturowe - restrykcyjna religijność, brak akceptacji dla własnej orientacji i tożsamości seksualnej, nacisk do przeżywania orgazmu w trakcie stosunku waginalnego (pochwowego).

Jak możesz sobie pomóc? Sięgnij po stymulatory powietrzne:

 1. Sona - soniczny stymulator łechtaczki. Zapewnia zupełnie inne wrażenia niż typowe wibratory. Fenomenalne efekty daje podczas korzystania w wannie (potrafi doprowadzić do ograzmu w kilkanaście sekund). Tutaj recenzja: https://www.kinkywinky.pl/blog/testy-akcesoriow-erotycznych/lelo-sona-cruise-test.html
 2. Penguin - podobna zasada działania jak przy Sonie, tylko cena przyjaźniejsza (stad produkt jest bestsellerem)
 3. Mia 2 - wibrator przypominający kształtem szminkę (łatwo o dyskrecję), posiada 2 razy mocniejsze wibracje niż pierwsza odsłona tego gadżetu. Świetnie nadaje się do miejscowej stymulacji łechtaczki (produkt wykonany z plastiku ABS – przenosi wibracje nieco „dosadniej” niż gadżety pokryte sprężystym silikonem)
 4. Die Cast Doxy - masażer typu wand (różdżka). To jeden z najmocniejszych wibratorów na rynku. Potrafi doprowadzić do orgazmu w 20 sekund... i to przez grube jeansy. Recenzja Proseksualnej tutaj
 5. Snail Vibe - wibrator wielofunkcyjny o bardzo nowatorskiej konstrukcji – umożliwia jednoczesne (a przy tym bardzo skuteczne) stymulowanie łechtaczki oraz wnętrza pochwy. Wyjątkowość polega na tym, że podczas wkładania i wyjmowania części penetrującej łechtaczka jest cały czas stymulowana (wypustka do clitoris nie zmienia swojego położenia podczas pracy gadżetu wewnątrz ciała).

KLAUDIA LATOSIK & OLGA ŻUKOWICZ

Gadżety erotyczne dla dojrzałych kobiet

O AUTORKACH

Klaudia Latosik i Olga Żukowicz to edukatorki psychoseksualne i terapeutki, które wspólnie tworzą kolektyw Srebrny Warkocz. Wspierają osoby dojrzałe w odkrywaniu i eksplorowaniu swojej seksualności. Obie wierzą, że na udane życie seksualne nigdy nie jest za późno. Wspólnie napisały poradnik Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania.

Najlepsze Przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania

Więcej o Srebrnym Warkoczu:
srebrnywarkocz.pl
Srebrny Warkocz. Edukacja psychoseksualna dorosłych

Srebrny Warkocz

ZDJĘCIA:
Unsplash
Pexels

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone