sex shop, sklep erotyczny, sexshop online
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop
(ocen: 1)

Żeby dwoje chciało naraz. Fantazje erotyczne i ich realizacja (w parze)

Człowiek nie jest seksualnym monolitem.

Nasze seksualności zmieniają się i ewoluują na przestrzeni całego naszego życia. Niektóre z naszych preferencji są stałe, inne przemieszczają się, odchodzą, przychodzą. Nowe fantazje erotyczne są częścią tego procesu. Niektóre fantazje towarzyszą nam przez cały czas i sprawdzają się jako paliwo naszej seksualnej energii, nigdy nawet nie domagając się realizacji. Świetnie czują się jako element naszej wyobraźni, naszego wewnętrznego życia seksualnego, pozostając nasze i tylko nasze. Inne fantazje seksualne z czasem szturchają nas od środka: „a może tak by mnie zrealizować...?”. Jeszcze inne przychodzą do nas w różnych momentach erotycznego rozwoju i zagnieżdżają się w naszej wyobraźni, od razu dopraszając się wprowadzenia w życie.

Jeśli możemy sprawić je sobie same/sami – to świetnie. Masz ochotę na stymulację analną? Kupujesz startowy korki analne lub kompletny zestaw zabawek analnych i hulaj dusza.

fantazje erotyczne a seks, fantazje seksualne

FANTAZJE EROTYCZNE A SEKS PARTNERSKI

Wiele wyobrażeń erotycznych dotyczy jednak seksu partnerskiego. Chodzi w nich nie tylko o sam rodzaj jakiejś konkretnej fizycznej przyjemności, ale o wymianę energii seksualnej z drugą osobą. Chcesz zrobić komuś coś konkretnego. Chcesz, żeby ktoś zrobił ci to a tamto. Potrzebujesz interakcji, potrzebujesz wspólnego doświadczania w seksie. Być może potrzebujesz również poczucia bycia widzianą/ym i akceptowaną/ym jako istota seksualna w pełni swojej ekspresji.

SKRYPTY SPOŁECZNE A FANTAZJE SEKSUALNE

Realizacja zamysłów erotycznych, która wymagają udziału drugiej osoby może być wyzwaniem. Wyzwanie jest zwykle tym większe, im dalej fantazje odsunięte od uniwersalnie przyjętych w danym społeczeństwie skryptów seksualnych, czyli tego, co kulturowo uważane jest za „typowe” zachowanie seksualne. W przypadku stałych relacji, mamy też do czynienia ze skryptem seksualnym pary – czyli tym, co do tej pory należało do wspólnego seksualnego kanonu.

fantazje seksualne, fantazje erotyczne a seks

STAGNACJA I ZACHWIANIE RÓWNOWAGI

Przywiązanie do skryptu w stałym związku jest zazwyczaj bardzo sensowne. Taki skrypt to najczęściej wynik wspólnej seksualnej podróży, docierania się, werbalnych lub niewerbalnych negocjacji – to pewnego rodzaju status quo, które spełnia swoją rolę jako najskuteczniejszy scenariusz seksu między dwoma związanymi ze sobą seksualnymi istotami. Często jednak zdarza się, że istoty ewoluują, a skrypty seksualne pozostają te same. Zachwianie równowagi, którą gwarantuje skrypt to właśnie jedno z głównych źródeł wyzwania stojącego przed osobą chcącą wprowadzić w życie nowe fantazje erotyczne.

FANTAZJE EROTYCZNE W PRAKTYCE

Jak się zabrać do tego wyzwania? Jak zaproponować realizację swojego wyobrażenia drugiej stronie tak, by zminimalizować ryzyko i mieć jak największą szansę sukcesu? Oto 7 użytecznych wskazówek. Będę posługiwać się tu kontekstem realizacji nowych fantazji seksualnych w stałym związku monogamicznym, jednak większość z przytoczonych strategii przyda się bez względu na status i staż relacji, jak i na przykład podczas poszukiwania fantazjo-partnera/ki w Internecie.

fantazje seksualne, fantazje erotyczne

1. NIE PRZEKONUJ DO REALIZACJI FANTAZJI EROTYCZNYCH

Jeśli zastanawiasz się nad tym „jak go/ją do tego przekonać”, przestań. Założenie, że w łóżku, w seksie trzeba kogoś do czegoś przekonywać to budowanie życia erotycznego na chybotliwym fundamencie. Na tym fundamencie może rozegrać się bitwa między osobą, która bombarduje argumentami, a osobą, która czuje, że musi się „bronić”. Łatwo w takim przypadku wpaść w dynamikę wiercenia dziury w brzuchu. Łatwo tu o polaryzację i konflikt.

Nie zastanawiaj się więc jak go/ją przekonać (np. do krępowania ciała czy penetracji analnej za pomocą strapona lub innych akcesoriów erotycznych). Zastanów się zamiast tego jaki ty masz interes w tym, żeby swoją fantazję spełnić i w tym, żeby zrobić to właśnie z tą osobą. Zastosuj wobec siebie ekstremalną szczerość. Bądź gotowa/y na tę samą szczerość wobec partnera/ki.

2. INTERES PO OBU STRONACH

Druga osoba to odrębna istota seksualna, z własnymi preferencjami i interesami. Być może jednym z tych interesów jest wspieranie Ciebie w twoim szczęściu seksualnym – nie powinien on jednak być okupiony rezygnacją z jej własnego szczęścia.

Jednym z najpoważniejszych błędów, jakie można popełnić otwierając rozmowę o realizacji marzeń to potraktowanie drugiej osoby jako narzędzia do spełnienia naszych oczekiwań. Realizowanie fantazji to nie zakup nowej kosiarki. Aby zbudować solidny fundament, w rozmowie muszą brać udział dwie równorzędne jednostki. Twoja fantazje seksualne będą miały największe szanse spełnienia wtedy, gdy obie osoby będą miały w ich realizacji jakiś własny interes.

Wyłóż więc karty na stół – pozwól drugiej osobie zrozumieć jaki jest twój interes. Nawet jeśli okaże się, że nie miała nigdy tej samej fantazji, zrozumienie w jaki sposób jej realizacja przyczyni się do twojego szczęścia może sprawić, że odnajdzie ona w tej sytuacji swój własny.

3. INTERES NIE MUSI BYĆ IDENTYCZNY

Kiedy erotyczne wyobrażenie zawładnie naszym umysłem i porwie nasze serce (i inne części ciała), możemy mieć silne pragnienie, by druga osoba odwzajemniła nasz entuzjazm. Spodziewamy się w niej zobaczyć lustrzane odbicie naszego pragnienia. Poczucie, że nasza fantazja została zaakceptowana (a wraz z nią nasze seksualne „ja”) uzależniamy od tego, czy w drugiej osobie wywoła te same odczucia, które wywołuje w nas. Gdy nie napotykamy dorównującemu naszemu entuzjazmu, odczuwamy rozczarowanie lub, co gorsza, mamy poczucie odrzucenia i wycofujemy się z realizacji pomysłu.

W ten sposób dokonujemy sabotażu własnej fantazji.

Nie warunkuj więc realizacji fantazji równym po obu stronach poziomem fascynacji, chęci czy entuzjazmu. Warunkuj ją świadomą zgodą drugiej strony. Wasze interesy mogą się różnić – ważne, by każde z was miało swój.

4. WIEDZ, CZEGO CI POTRZEBA W FANTAZJACH

Chcesz zrealizować fantazję o seksie w parku w biały dzień?

Zastanów się nad tym co cię w tej wizji pociąga. Bycie na łonie natury? Seks w miejscu publicznym? Możliwość bycia podglądaną/ym? Złapaną/ym? Przełamanie społecznych norm? Seks w blasku słońca? Odgłosy ptaków? Czy przejeżdżających w oddali samochodów?

Każda pożądana aktywność seksualna to więcej niż tylko ruchy ciał – to spełnienie jakiejś głębszej potrzeby. Wiele osób skupia się na samej aktywności, pomijając to, co za nią stoi. A to właśnie poznanie potrzeb, których spełnienie obiecują fantazje seksualne może być jednym z najważniejszych elementów wpływających na sukces ich realizacji.

fantazje erotyczne, fantazje seksualne

Jeżeli w wizji seksu w parku podnieca Cię łono natury, może las na odludziu również wchodzi w grę? Jeśli porywa cię myśl o możliwości bycia podglądaną/ym, czy tę samą potrzebę mógłby spełnić seks na parapecie przy odsłoniętych firankach?

Świadomość potrzeb, w których spełnieniu miałaby udział fantazja ma dwie główne korzyści. Po pierwsze, podzielenie się nią z drugą osobą pomoże jej zrozumieć dlaczego zależy Ci na wprowadzeniu ich w życie, zwiększając jej poczucie bezpieczeństwa. Po drugie, otwiera pole do negocjacji gdy druga osoba nie ma chęci brać udziału w konkretnie tym scenariuszu, który proponujesz.

5. MIEJ ELASTYCZNOŚĆ

Podejście „wszystko albo nic” to nienajlepsza strategia w przypadku realizacji Twojego marzenia, szczególnie jeśli fantazje te obmyślałaś/eś już tak szczegółowo, że masz w głowie scenariusz filmu z rozpisanymi dialogami aktorów i zbliżeniami kamery.

Jeżeli w realizacji ma wziąć udział druga osoba, trzeba będzie wziąć pod uwagę jej gotowość, preferencje i poczucie bezpieczeństwa. Być może będą potrzebne więc negocjacje.

Wróć do potrzeb, które chcesz daną fantazją spełnić i zastanów się które elementy scenariusza są elastyczne. Aktywności seksualne to sposoby realizacji seksualnych potrzeb. Tę samą potrzebę może spełniać wiele różnych aktywności. Przemyśl na ile masz gotowość renegocjowania swojego wyobrażenia tak, by nadal spełniało Twoją głębszą potrzebę (np. umówienie się na wspólne używanie masażera prostaty zamiast angażowania się w pegging).

Być może okaże się, że druga osoba zupełnie nie ma chęci na seks w tak publicznym miejscu jak park w biały dzień. Ale może ma chęć spróbować w nocy? Albo w dzień, ale w pobliskim lasku, w bezpiecznej odległości od często uczęszczanych ścieżek? Miej elastyczność i gotowość do negocjacji.

6. DOCEŃ TO, CO JEST

Zdarza się, że pojawienie się nowej fantazji erotycznej, która domaga się spełnienia stawia pod znakiem zapytania satysfakcję z dotychczasowego pożycia seksualnego.

Czy to, co było do tej pory już nie wystarcza? Czy kiedykolwiek wystarczało? Czy to była jedna wielka ściema?

Być może sam/a zadasz sobie takie pytania. Być może zada ci je partner/ka.

Być może realizacja fantazji znacznie podniesie twoją satysfakcję z życia erotycznego. To jednak nie powód, by na tym dotychczasowym seksie wieszać przysłowiowe, niczemu niewinne, psy. Wprowadzanie w życie seksualne urzeczywistnionych fantazji jest jak dobudowywanie kolejnego piętra domu – nie trzeba przecież, a nawet nie warto, burzyć w tym celu tych, które już stoją.

Doceń je. Głośno. Wyraźnie. Doceń swoje (wasze) dotychczasowe życie seksualne. Doceń utarte skrypty. I dodaj do nich kolejne piętro.

7. DAJ CZAS

Powstrzymaj chęć, żeby „już, teraz, natychmiast”. Twoje fantazje seksualne są pewnie z tobą już od jakiegoś czasu. Drugiej stronie przedstawiasz je po raz pierwszy. Daj im się ze sobą wzajemnie oswoić. Niech pochodzą dookoła siebie, niech się poobwąchują. Nie przeszkadzaj im.

Nie musicie podejmować decyzji od razu. Wyznaczcie termin powrotu do rozmowy (jutro, za tydzień, za miesiąc), zapiszcie go w kalendarzach, ustawcie alarm-przypominajkę.

Daj fantazji czas, by znalazła dla siebie wygodne miejsce między wami. Nie od razu nowe piętro zbudowano.

AGNIESZKA SZEŻYŃSKA
certyfikowana coachka intymności

fantazje seksualne

O AUTORCE

Agnieszka Szeżyńska to certyfikowana coachka intymności, trenerka i pedagożka z 15-letnim doświadczeniem w edukacji dorosłych, rozwoju osobistym i szkoleniu trenerów, ekspertka w zakresie psycholingwistyki i komunikacji.

Ukończyła studia z zakresu seksuologii i coachingu w międzynarodowej szkole Sex Coach University, gdzie obecnie wspiera rozwój kolejnych szkolonych ekspertów jako Student Advisor. Współpracuje z Instytutem Pozytywnej Seksualności w Warszawie, należy do World Association of Sex Coaches. Orędowniczka inteligencji seksualnej jako jednej z podstawowych umiejętności dorosłego człowieka.

Prowadzi warsztaty i konsultacje dla par i osób indywidualnych. W swojej pracy pomaga klientom budować trwałe i szczęśliwe życie intymne w stałych relacjach. Specjalizuje się w pomocy w sytuacjach niedopasowania seksualnego - różnicach w poziomie libido, odmiennych potrzebach i fantazjach. Prowadzi szkolenia z zakresu podwyższania samoświadomości seksualnej, kobiecej seksualności i radzenia sobie z zazdrością.

Więcej o Agnieszce na jej stronach:
coachingintymnosci.pl
facebook.com/coachingintymnosci

Agnieszka Szeżyńska

ZDJĘCIA:
Unsplash
Pexels

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone