sex shop, sklep erotyczny, sexshop online
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop
(ocen: 1)

No i po co Ty w ogóle uprawiasz seks?

Jak to ‘po co uprawiam seks’? Przecież to oczywiste!

Uprawiamy seks bo nam się ‘chce’, bo mamy chcicę, bo ktoś nam się podoba, ktoś nas podnieca, bo seks jest fajny i przyjemny... Te podstawowe powody mają swoje źródło w fizjologii naszych ciał i psychologii naszego pożądania. Jeśli lubisz perspektywę ewolucyjną, to w tych właśnie powodach możesz poczuć zapach mchu i ogniska - to powody, które sięgają wstecz aż do czasów ‘kiedy wszyscy żyliśmy w jaskiniach.’

Nie muszę chyba jednak nikogo przekonywać, że od tamtej pory kwestia seksu mocno się skomplikowała. Dziś powody, dla których uprawiamy seks z innymi ludźmi są znacznie bardziej zróżnicowane.

seks, powody

DLACZEGO LUDZIE UPRAWIAJĄ SEKS

W opublikowanym w 2007 roku badaniu ‘Why Humans Have Sex?’ zapytano ponad półtora tysiąca osób o to dlaczego uprawiają seks. Badani wybierali spośród 237 różnych powodów (zidentyfikowanych wcześniej nie przez naukowców, a przez inną grupę badanych). Najczęściej wymienianymi powodami okazały się:

 1. Pociągała mnie druga osoba
 2. Chciałam/em doświadczyć fizycznej przyjemności
 3. Bo seks to dobra zabawa
 4. Chciałam/em okazać drugiej osobie czułość
 5. Chciałam/em okazać drugiej osobie miłość
 6. Byłam/em podniecona/y i chciałam/em rozładować napięcie
 7. Miałam/em ‘chcicę’
 8. Chciałam/em mieć orgazm
 9. Chciałam/em zadowolić partnera/kę
 10. Chciałam/em doświadczyć bliskości
 11. Chciałam/em czystej przyjemności
 12. Bo seks jest ekscytujący, jest przygodą
 13. Chciałam/em poczuć więź z drugą osobą
 14. Druga osoba była atrakcyjna fizycznie
 15. Druga osoba mnie pożądała
 16. Druga osoba sprawiła, że poczułam/em się seksowna/y

Podwórkowe prawdy na temat płci i seksualności mówią, że ‘kobiety i mężczyźni chcą od seksu zupełnie różnych rzeczy.’ Jeżeli kiedyś będzie okazja zadać kłam temu stereotypowi, musisz tylko pomachać omawianym badaniem - listy powodów podanych przez kobiety i mężczyzn były bowiem prawie jednakowe, z niewielkimi tylko różnicami w kolejności elementów.

Będę więc pisać o tym czego ludzie chcą od seksu, bo jak się okazuje kształt genitaliów i tożsamość płciowa nie robią z nas w tym względzie gatunków żyjących na różnych planetach. Zapraszam więc z Marsa i Wenus z powrotem na Ziemię.

POWODY I CELE

Przyjrzyj się powyższej liście raz jeszcze. Zauważ ile powodów zaczyna się od wyrazu ‘chciałam/em...’.

Cóż to oznacza? Że obok powodów, które popychają nas do uprawiania seksu mamy też cele, które z pomocą seksu chcemy osiągnąć. Jeśli się dobrze przyjrzeć, wśród 16 wymienionych ‘powodów’ mamy co najmniej 12 celów. Mając przed sobą pytanie ‘dlaczego uprawiasz seks?’, badane osoby odpowiadały tak naprawdę w większości na pytanie ‘po co uprawiasz seks?’.

Dziś nasze oczekiwania wobec seksu są być może większe niż kiedykolwiek wcześniej. Chcemy, by seks nie tylko dawał nam fizyczną przyjemność, ale często też by był symbolem miłości, wzmacniał przywiązanie, sprawiał, że będziemy czuć się pożądani, chciani, kochani, by potwierdzał naszą wartość jako partnerów/ek i kochanek/ków i pomagał okazywać nasze uczucia innym ludziom, by był eskcytujący, dawał poczucie świeżości, by pomagał rozładowywać stres i napięcie, by dawał nam radość, poczucie spełnienia i szczęścia. Może się też zdarzać, że uprawiamy seks by uniknąć konfliktu, udowodnić sobie, że zasługujemy na miłość, by kogoś zranić, czy nawet by uniknąć odpowiedzenia sobie na trudne pytania.

Od seksu chcemy więc dziś bardzo dużo. Biedny seks! Ma tyle naszych potrzeb do spełnienia! Co więcej, nasze cele i potrzeby mogą zmieniać się wielokrotnie w trakcie naszego życia wraz z naszym rozwojem, zmieniającymi się życiowymi priorytetami, w zależności od etapu związku, w którym jesteśmy czy naszego stanu ducha. A główna trudność może polegać na tym, że - podobnie jak rzecz ma się w innych dziedzinach życia - znacznie trudniej zaspokajać swoje potrzeby kiedy nie wiemy jakie one są.

Dlatego dziś pytam Cię ‘po co ty uprawiasz seks?’.

KLUCZE I PORTALE (DO SEKSUALNEGO SZCZĘŚCIA)

Z mojej pracy z klientami wynika, że to odpowiedź na to pytanie często bywa kluczem do szczęścia w seksie partnerskim.

Jedną z kwestii, z którymi najczęściej spotykam się w gabinecie jest ‘niedopasowanie seksualne’ pomiędzy stałymi partnerami. Jacek* chce dostać klapsa, Kasia* tymczasem wolałaby, żeby on zrobił jej masaż - pomnóż to przez ilość razy, kiedy żadne z nich nie dostało ani klapsa, ani masażu i masz dwa lata frustracji do kwadratu. Kiedy pytam ich po co chcą ze sobą uprawiać seks, przez chwilę mam wrażenie, że wyjdą z gabinetu trzaskając drzwiami. „Jak to po co?! Co ty sugerujesz, Agnieszka? Że powinniśmy przestać?!”

40 minut i 28 różnych emocji później okazuje się, że i Jacek, i Kasia chcieliby poczuć się bardziej pożądani w łóżku - to ta potrzeba leży u źródeł chęci i klapsów, i masaży. Są zdziwieni tym, że za ich ‘niedopasowaniem’ leży jedna i ta sama potrzeba. Nagle okazuje się, że doświadczenie współodczuwania bierze górę nad konfliktem ‘klapsy czy masaże’ i oboje są znacznie bardziej skorzy do dawania i klapsów, i masaży. Na koniec spotkania mówią, że są zszokowani, ze wcześniej sobie tego wzajemnie nie wyjaśnili.

By móc odnajmić swoją potrzebę i odkryć ,że była jedna i ta sama, musieliby wcześniej odpowiedzieć sobie samym na jedno podstawowe pytanie:

Po co uprawiasz seks?

Jasne, jest ważne, by wiedzieć co się chce robić w łóżku i umieć powiedzieć ‘chcę, żebyś dał/a mi klapsa’ lub ‘pomasujesz mi wnętrze ud?’. Ale to świadomość tych podstawowych, źródłowych potrzeb, które chcemy zaspokajać seksem jest portalem do zrozumienia siebie i poszukiwania seksualnego szczęścia. Umiejętność zakomunikowania ich pozwoli nam z kolei lepiej poznać się wzajemnie jako istoty seksualne i może nas do siebie zbliżyć nawet jeśli w łóżku ‘chcemy robić różne rzeczy’.

I tak, będzie to wymagało otwarcia się - najpierw przed sobą, potem przed kimś innym. Wystawienia na zranienie, dopuszczenia drugiej osoby to swojego wnętrza. Sądzę, że warto. Pewnie dlatego, że miałam zaszczyt świadkowania temu jak jedno zdanie potrafi zmienić życie seksualne dwóch osób.

ZADANIE DLA CIEBIE

I jak? jesteś gotowa/y odpowiedzieć sobie na to magiczne pytanie? Jeśli tak, zapraszam Cię do wykonania zadania:.

 1. Weź czystą kartkę i coś do pisania. Nastaw w telefonie alarm na za 15 minut.
 2. Na samej górze kartki napisz początek zdania: Chcę uprawiać seks po to, by...
 3. Dokończ zdanie na tyle różnych sposobów, ile dasz radę. Nie cenzuruj się. Zapisuj wszystko, co ci przychodzi do głowy. Nie przestawaj myśleć nad kolejnymi zdaniami aż do momentu kiedy zabrzmi alarm.
 4. Przeczytaj swoją listę zdań od początku, patrząc na nią świeżym okiem. Czy pojawiało się na niej coś dla ciebie niespodziewanego? Czy któreś z twoich celów składają się w jedną całość? Jaka jest główna potrzeba, którą chcesz zaspokajać uprawiając seks? Czy jest ona zaspokajana?

Na koniec podkreśl 3 zdania, które opisują potrzeby, którymi chcesz umieć podzielić się z partnerem/ką. Przeczytaj te zdania na głos. Jeszcze raz. I jeszcze. Czytaj je na głos tak długo, aż dźwięki zaczną się zlewać, aż będą tak powtarzalne, że zaczną ci się nudzić. Powtórz tę część zadania za kilka dni.

I następnym razem gdy nadarzy się okazja, wypowiedz jedno z tych zdań głośno do kogoś, kto może chcieć pomóc ci spełnić twoje seksualne potrzeby.

AGNIESZKA SZEŻYŃSKA
certyfikowana coachka intymności

PRZYPISY

* Imiona i szczegóły zostały zmienione by chronić prywatność opisywanych osób.

Agnieszka Szeżyńska

Agnieszka Szeżyńska to certyfikowana coachka intymności, trenerka i pedagożka z 15-letnim doświadczeniem w edukacji dorosłych, rozwoju osobistym i szkoleniu trenerów, ekspertka w zakresie psycholingwistyki i komunikacji.

Ukończyła studia z zakresu seksuologii i coachingu w międzynarodowej szkole Sex Coach University, gdzie obecnie wspiera rozwój kolejnych szkolonych ekspertów jako Student Advisor. Współpracuje z Instytutem Pozytywnej Seksualności w Warszawie, należy do World Association of Sex Coaches. Orędowniczka inteligencji seksualnej jako jednej z podstawowych umiejętności dorosłego człowieka.

Prowadzi warsztaty i konsultacje dla par i osób indywidualnych. W swojej pracy pomaga klientom budować trwałe i szczęśliwe życie intymne w stałych relacjach. Specjalizuje się w pomocy w sytuacjach niedopasowania seksualnego - różnicach w poziomie libido, odmiennych potrzebach i fantazjach. Prowadzi szkolenia z zakresu podwyższania samoświadomości seksualnej, kobiecej seksualności i radzenia sobie z zazdrością.

Więcej o Agnieszce na jej stronach:
coachingintymnosci.pl
facebook.com/coachingintymnosci

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone