sex shop, wibrator, dildo, wibratory dla kobiet
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop

Zabić geja. Kino kontra homofobia

Rainbow Collection zaprasza na przegląd filmów Roba Epsteina oraz Jeffreya Friedmana poświęconych tematyce LGBT.

Począwszy od 20 maja w różnych miastach Polski będzie można zobaczyć pięć tytułów poświęconych homofobii, wizerunkowi gejów i lesbijek w mediach, AIDS i drodze do równouprawnienia. Roba Epstein jest znanym twórcą filmów o tematyce LGBT, dwukrotnie nagrodzonych Oscarem: "Czasy Harvey'a Milka" oraz "Wspólna sprawa" wspólnie z Jeffreyem Friedmanem. Twórcy są głęboko zaangażowani w temat prześladowań homoseksualistów, od 30 lat ukazują w swoich filmach zmiany, jakim ulegał wizerunek gejów i lesbijek na przestrzeni lat. Starają się również zrozumieć społeczne uwarunkowania, które wyzwalały w ludziach agresywne zachowania wobec społeczności homoseksualnych prowadząc nawet do zbrodni. Skupiając się na historycznych wydarzeniach ujawniają dramatyczną walkę homoseksualistów o równouprawnienie oraz wspólne zmagania z AIDS - chorobą, która w latach 80. przybrała rozmiary epidemii. Głębsze spojrzenie na kontrowersyjne i mniej znane wypadki ze współczesnej historii świata, skłania do refleksji nad ciągle aktualną problematyką homofobii wśród ludzi.

Zabić geja

GDZIE I KIEDY?

Przegląd zagości do takich kin jak:

  • Kino Kijów Centrum, Kraków: między 2-16.06
  • Kino Pod Baranami, Kraków: 20-24.05
  • 60 krzeseł, Gorzów Wielkopolski: 20-22.05
  • Pałacowe, Poznań: 11-16.06
  • KINO.LAB, Warszawa: czerwiec

Informacje o kolejnych pokazach wkrótce.

PROGRAM PRZEGLĄDU

CZASY HARVEY’A MILKA
(The Times of Harvey Milk)
Czas trwania: 90 min.
Reżyseria: Rob Epstein
Obsada: Harvey Milk, Harvey Fierstein, Anne Kronenberg, Tory Hartmann
Język: angielski (polskie napisy)

Dokument nagrodzony OSCAREM 1985 oraz nagrodą specjalną w Sundance opowiada o czasach Harvey’a Milka, radnego San Francisco, pierwszego otwarcie homoseksualnego polityka na świecie. Harvey Milk piastował swoje stanowisko przez 11 miesięcy, podczas których z jego inicjatywy podjęto uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek w San Francisco. 27 listopada 1978 r. Harvey Milk oraz burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka Rady Miasta San Francisco, Dana White’a.

WSPÓLNA SPRAWA
(Common Threads: Stories from the Quilt)
Czas trwania: 79 min.
Reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Obsada: Sara Lewinstein, David Mandell, Suzi Mandell, Sallie Perryman
Język: angielski (polskie napisy)

Dokument nagrodzony Oscarem 1990, opowiadający o losach kilku osób, upamiętnionych na gigantycznej „kołdrze AIDS”, uszytej z setek pojedynczych, z których każda to memoriał dla jednej z ofiar epidemii.

PUŁAPKA Z CELLULOIDU
(The Celluloid Closet)
Czas trwania: 102 min.
Reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Obsada: Lily Tomlin, Tony Curtis, Susie Bright, Arthur Laurents
Język: angielski (polskie napisy)

Wyróżniony na MFF w Berlinie i w Sundance (1996) dokument opowiadający o stosunku Hollywood do wątków homoseksualnych w XX wieku. Składa się z fragmentów przeszło 100 mainstreamowych filmów, prezentujących różne podejście do obrazów gejów i lesbijek we współczesnym kinie. Komentują: scenarzysta (Gore Vidal ), reżyser (John Schlesinger), aktorzy (Susan Sarandon, Shirley McLaine, Tom Hanks, Whoopi Goldberg).

PARAGRAF 175
(Paragraph 175)
Czas trwania: 81 min.
Reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Obsada: Rupert Everett, Klaus Müller, Karl Gorath, Pierre Seel
Język: angielski (polskie napisy)

Wyróżniony na MFF w Berlinie 2000 i nagrodzony za reżyserię w Sundance dokument o Berlinie, który w latach 20-tych był rajem dla homoseksualistów. Wraz z nadejściem ery nazistów wszystko uległo zmianie: w latach 1933-45, 100 tysięcy osób zostało aresztowanych za złamanie paragrafu 175, wprowadzonego jeszcze w 1871 roku. Spośród tych 100 tysięcy przeżyły 4 tysiące, w roku 2000 żyjących było 10 osób. Kilka z nich opowiedziało historię ich prześladowań. Wstrząsające wyznania, przeplatane zdjęciami rodzinnymi i archiwalnymi materiałami z Berlina tamtego okresu, składają się na intymny obraz ówczesnych homoseksualistów.

SKOWYT
(Howl)
Czas trwania: 84 min.
Reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Obsada: James Franco, Todd Rotondi, Jon Prescott, Aaron Tveit
Język: angielski (polskie napisy)

Ginsberg wspomina swoje podróże, romanse i próby odnalezienia autowyzwolenia, które doprowadziły do powstania jego najsłynniejszego dzieła: wiersza „Skowyt”. W międzyczasie w San Francisco toczy się proces przeciw wydawcy „Skowytu”. Prokurator stara się doprowadzić do zakazu rozprowadzania utworu, podczas gdy obrońca argumentuje, że jest on wyrazem wolności słowa, a wszelkie użyte w nim wulgaryzmy – przejawem ekspresji twórczej. Postępowanie przybiera coraz to różne formy od groteskowej po prawdziwie poruszającą w miarę przesłuchań kolejnych świadków. Film jest jednocześnie portretem artysty-renegata, który przełamywał bariery, by znaleźć odkupienie i miłość oraz pobudzającą wyobraźnię „przejażdżką” po proroczym wierszu, który poruszył pokolenie i odbił się szerokim echem na całym świecie.

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone