sex shop, sklep erotyczny, sexshop online
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop
(ocen: 0)

Zabić geja. Kino kontra homofobia

Rainbow Collection zaprasza na przegląd filmów Roba Epsteina oraz Jeffreya Friedmana poświęconych tematyce LGBT.

Począwszy od 20 maja w różnych miastach Polski będzie można zobaczyć pięć tytułów poświęconych homofobii, wizerunkowi gejów i lesbijek w mediach, AIDS i drodze do równouprawnienia. Roba Epstein jest znanym twórcą filmów o tematyce LGBT, dwukrotnie nagrodzonych Oscarem: "Czasy Harvey'a Milka" oraz "Wspólna sprawa" wspólnie z Jeffreyem Friedmanem. Twórcy są głęboko zaangażowani w temat prześladowań homoseksualistów, od 30 lat ukazują w swoich filmach zmiany, jakim ulegał wizerunek gejów i lesbijek na przestrzeni lat. Starają się również zrozumieć społeczne uwarunkowania, które wyzwalały w ludziach agresywne zachowania wobec społeczności homoseksualnych prowadząc nawet do zbrodni. Skupiając się na historycznych wydarzeniach ujawniają dramatyczną walkę homoseksualistów o równouprawnienie oraz wspólne zmagania z AIDS - chorobą, która w latach 80. przybrała rozmiary epidemii. Głębsze spojrzenie na kontrowersyjne i mniej znane wypadki ze współczesnej historii świata, skłania do refleksji nad ciągle aktualną problematyką homofobii wśród ludzi.

Zabić geja

GDZIE I KIEDY?

Przegląd zagości do takich kin jak:

  • Kino Kijów Centrum, Kraków: między 2-16.06
  • Kino Pod Baranami, Kraków: 20-24.05
  • 60 krzeseł, Gorzów Wielkopolski: 20-22.05
  • Pałacowe, Poznań: 11-16.06
  • KINO.LAB, Warszawa: czerwiec

Informacje o kolejnych pokazach wkrótce.

PROGRAM PRZEGLĄDU

CZASY HARVEY’A MILKA
(The Times of Harvey Milk)
Czas trwania: 90 min.
Reżyseria: Rob Epstein
Obsada: Harvey Milk, Harvey Fierstein, Anne Kronenberg, Tory Hartmann
Język: angielski (polskie napisy)

Dokument nagrodzony OSCAREM 1985 oraz nagrodą specjalną w Sundance opowiada o czasach Harvey’a Milka, radnego San Francisco, pierwszego otwarcie homoseksualnego polityka na świecie. Harvey Milk piastował swoje stanowisko przez 11 miesięcy, podczas których z jego inicjatywy podjęto uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek w San Francisco. 27 listopada 1978 r. Harvey Milk oraz burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka Rady Miasta San Francisco, Dana White’a.

WSPÓLNA SPRAWA
(Common Threads: Stories from the Quilt)
Czas trwania: 79 min.
Reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Obsada: Sara Lewinstein, David Mandell, Suzi Mandell, Sallie Perryman
Język: angielski (polskie napisy)

Dokument nagrodzony Oscarem 1990, opowiadający o losach kilku osób, upamiętnionych na gigantycznej „kołdrze AIDS”, uszytej z setek pojedynczych, z których każda to memoriał dla jednej z ofiar epidemii.

PUŁAPKA Z CELLULOIDU
(The Celluloid Closet)
Czas trwania: 102 min.
Reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Obsada: Lily Tomlin, Tony Curtis, Susie Bright, Arthur Laurents
Język: angielski (polskie napisy)

Wyróżniony na MFF w Berlinie i w Sundance (1996) dokument opowiadający o stosunku Hollywood do wątków homoseksualnych w XX wieku. Składa się z fragmentów przeszło 100 mainstreamowych filmów, prezentujących różne podejście do obrazów gejów i lesbijek we współczesnym kinie. Komentują: scenarzysta (Gore Vidal ), reżyser (John Schlesinger), aktorzy (Susan Sarandon, Shirley McLaine, Tom Hanks, Whoopi Goldberg).

PARAGRAF 175
(Paragraph 175)
Czas trwania: 81 min.
Reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Obsada: Rupert Everett, Klaus Müller, Karl Gorath, Pierre Seel
Język: angielski (polskie napisy)

Wyróżniony na MFF w Berlinie 2000 i nagrodzony za reżyserię w Sundance dokument o Berlinie, który w latach 20-tych był rajem dla homoseksualistów. Wraz z nadejściem ery nazistów wszystko uległo zmianie: w latach 1933-45, 100 tysięcy osób zostało aresztowanych za złamanie paragrafu 175, wprowadzonego jeszcze w 1871 roku. Spośród tych 100 tysięcy przeżyły 4 tysiące, w roku 2000 żyjących było 10 osób. Kilka z nich opowiedziało historię ich prześladowań. Wstrząsające wyznania, przeplatane zdjęciami rodzinnymi i archiwalnymi materiałami z Berlina tamtego okresu, składają się na intymny obraz ówczesnych homoseksualistów.

SKOWYT
(Howl)
Czas trwania: 84 min.
Reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Obsada: James Franco, Todd Rotondi, Jon Prescott, Aaron Tveit
Język: angielski (polskie napisy)

Ginsberg wspomina swoje podróże, romanse i próby odnalezienia autowyzwolenia, które doprowadziły do powstania jego najsłynniejszego dzieła: wiersza „Skowyt”. W międzyczasie w San Francisco toczy się proces przeciw wydawcy „Skowytu”. Prokurator stara się doprowadzić do zakazu rozprowadzania utworu, podczas gdy obrońca argumentuje, że jest on wyrazem wolności słowa, a wszelkie użyte w nim wulgaryzmy – przejawem ekspresji twórczej. Postępowanie przybiera coraz to różne formy od groteskowej po prawdziwie poruszającą w miarę przesłuchań kolejnych świadków. Film jest jednocześnie portretem artysty-renegata, który przełamywał bariery, by znaleźć odkupienie i miłość oraz pobudzającą wyobraźnię „przejażdżką” po proroczym wierszu, który poruszył pokolenie i odbił się szerokim echem na całym świecie.

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone