sex shop, sklep erotyczny, sexshop online
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop
(ocen: 2)

Higiena gadżetów erotycznych

Higiena gadżetów erotycznych to coś, o czym rzadko się mówi, a jeszcze rzadziej – o tym myśli. Czy dokładnie czytasz instrukcje dołączone do zabawek? Nie? To duży błąd. Wielu użytkowników żyje w przekonaniu, że wystarczy przetrzeć zabawkę przed i po użyciu, po czym wrzucić ją luzem do szuflady, gdzie jej miejsce. Lubrykant? Pierwszy lepszy z drogerii się nada. Czyżby? Nic bardziej mylnego!

Na higienę gadżetów erotycznych składają się takie aspekty, jak czyszczenie akcesoriów, ich przechowywanie oraz konserwacja. Utrzymanie ich w czystości powinno być priorytetem każdego użytkownika. W końcu od tego zależy nasze zdrowie oraz to, jak długo zabawka nam posłuży.

higiena, gadżety erotyczne
KINKY PORADA
Jeżeli masz więcej niż jednego partnera_kę, a chcesz dzielić się gadżetami erotycznymi, przed użyciem oraz po dokładnie wyczyść zabawkę, a najlepiej na czas użytkowania oblecz ją prezerwatywą. Miej na uwadze fakt, iż niektóre wirusy, jak na przykład wirus brodawczaka ludzkiego lub opryszczki, przenoszą się już przez kontakt skóry ze skórą.

Gadżety z porowatych materiałów (więcej o nich w niniejszym poradniku), nawet podczas zabaw solo, najlepiej oblec prezerwatywą. Wybierz kondomy bez środka nawilżającego czy plemnikobójczego!

Przed użyciem: dokładnie obejrzyj zabawkę i upewnij się, że na jej powierzchni nie pa pęknięć czy innych uszkodzeń – w tych miejscach gromadzą się bakterie.

JAK CZYŚCIĆ AKCESORIA EROTYCZNE?

METODA 1: CLEANER

Najłatwiejszą metodą czyszczenia zabawek jest użycie cleanera w spreju. Wystarczy spryskać nim zabawkę, odczekać minutę, a następnie wytrzeć gadżet do sucha papierowym ręcznikiem lub czystą ściereczką. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że zawierają nie tylko substancje czyszczące, ale również działają przeciwgrzybiczo. Niektóre cleanery sprawdzają się również jako płyn do higieny intymnej, którego można używać bez wody – doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w czasie podróży.

spray pjur płyn do czyszczenia akcesoriów erotycznych

METODA 2: WODA Z MYDŁEM

Większość gadżetów erotycznych można umyć przy użyciu wody i mydła antybakteryjnego, a potem wytrzeć je do sucha. Uwaga: żele alkoholowe do bezwodnego mycia rąk absolutnie nie nadają się do czyszczenia większości akcesoriów erotycznych, ponieważ alkohol może uszkadzać powierzchnię zabawek.

METODA 3: WYGOTOWYWANIE

Niektóre materiały, na przykład silikon medyczny, szkło czy stal nierdzewna, nadają się do wygotowywania. Wystarczy zagotować wodę i na uprzednio przygotowanym sitku lub gazie (podobnie jak przy wekowaniu) zanurzyć zabawki we wrzątku na około 3 minuty. Gadżety nie powinny dotykać dna garnka, ponieważ bezpośredni kontakt z gorącą powierzchnią może je przypalić lub roztopić.

METODA 4: ZMYWARKA Z FUNKCJĄ SANITYZACJI

Proces sanityzacji (do której nie trzeba używać środków chemicznych) rodzicom skojarzy się pewnie z czyszczeniem butelek i smoczków. Ale tryb sanityzacji sprawdzi się również w czyszczeniu gadżetów erotycznych.

Uwaga: Wibratory, których nie da się rozmontować oraz wyjąć z nich silnika nadają się wyłącznie do czyszczenia cleanerem lub przy użyciu wody z mydłem. Choć mogłoby się wydawać, że gadżety wodoodporne z powodzeniem nadadzą się do mycia w zmywarce, nic bardziej mylnego. Sanityzacja w zmywarce odbywa się w temperaturze około 72 stopni Celsjusza, co skutecznie pozwala pozbyć się niemal wszystkich bakterii, jednak temperatura ta może powodować uszkodzenia silnika, pękanie łączeń zabawki lub jej całkowite rozdzielenie się.

JAK DBAĆ O AKCESORIA Z POSZCZEGÓLNYCH MATERIAŁÓW?

GADŻETY SILIKONOWE

Silikon medyczny jest najbezpieczniejszym dla ciała materiałem miękkim, a ponadto ma tę zaletę, że wykonane z niego akcesoria można czyścić przy użyciu każdej z wyżej wymienionych metod. Jak rozpoznać silikon medyczny? Przede wszystkim gadżety odlane z tego silikonu nigdy nie będą przezroczyste. Zapach silikonu medycznego jest neutralny. Ponadto takiego akcesorium nigdy nie da się całkowicie ścisnąć w dłoni, ponieważ zachowa sprężystość tylko do pewnego momentu.

Mieszanki silikonowe – na przykład TPR, elastomer, cyberskóra czy Sil-A-Gel to produkty, na które radzimy uważać, ponieważ mogą być porowate, przez co trudniej będzie je utrzymać w czystości. W ich przypadku polecamy czyszczenie cleanerem lub wodą z mydłem oraz wytarcie do sucha. Wygotowywanie lub sanityzacja zabawek wykonanych z tych materiałów może powodować topienie się lub powstawanie trwałych odkształceń na ich powierzchni.

Uwaga: Jeżeli na zabawce wykonanej z mieszanki silikonowej pojawią się jakiekolwiek przebarwienia, otarcia lub pęknięcia, należy zaprzestać jej użytkowania. Na powierzchni niektórych akcesoriów mogą pojawiać się czarne plamki – ich występowanie to dowód na to, że gadżet zaczął pleśnieć i dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy się go pozbyć.

PLASTIK ABS

Z plastiku ABS wykonanych jest bardzo wiele twardych wibratorów. Jest to bezpieczny i nieporowaty materiał, ale nadaje się wyłącznie do czyszczenia wodą z mydłem lub przy użyciu cleanera. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wygotowywanie lub sanityzacja gadżetów wyposażonych w silnik lub wykonanych z większej liczby elementów, nie jest wskazana.

SZKŁO I PORCELANA

To również materiały twarde o nieporowatej powierzchni, nadające się do czyszczenia praktycznie każdą z wymienionych metod. O ile w przypadku barwionej porcelany zalecalibyśmy ostrożność z umieszczaniem jej w zmywarce, tak szkło hartowane idealnie nadaje się do sanitazycji.

STAL NIERDZEWNA

Również można robić z nią wszystko, aczkolwiek przy wygotowywaniu radzimy zwrócić szczególną uwagę na to, aby gadżet nie stukał o powierzchnię garnka. Uderzanie metalu o metal może uszkodzić zarówno zabawkę, jak i naczynie.

Uwaga: Akcesoria wykonane ze stali nierdzewnej są gładkie i (najczęściej) nie przyciągają magnesu. Gadżety wykonane z metalu radzimy, w szczególności osobom uczulonym na metale, kupować wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców i zachować ostrożność wobec zbyt niskich cen. Jeżeli zauważysz, że zabawka zaczęła rdzewieć, zaprzestań jej użytkowania!

KAMIEŃ

Z gadżetami wykonanymi z kamienianp. kamiennym dildo, podobnie jak z gadżetami ze szkła, możesz robić wszystko. Może poza upuszczaniem ich na swoje stopy, bo to może zaboleć...

CYBERSKÓRA, ŻEL, LATEKS

To bardzo porowate materiały, potencjalnie niebezpieczne dla ciała i w Kinky Winky nie znajdziesz akcesoriów wykonanych z takich tworzyw. Jeżeli jednak w swojej kolekcji posiadasz tego typu zabawki, używaj ich z prezerwatywą, czyść wodą z mydłem i pamiętaj o wycieraniu ich do sucha. Niektóre gadżety z cyberskóry (poznasz ją po charakterystycznej lepkości) po umyciu wymagają talkowania.

DREWNO

Akcesoria wykonane z wypolerowanego drewna zazwyczaj pociągnięte są warstwą wosku lub oleju, który (podobnie jak w przypadku desek do krojenia) czyni je wodoodpornymi i nieporowatymi oraz zapobiega przenikaniu bakterii do wnętrza drewna. W ich przypadku nie zalecamy wygotowywania ani mycia w zmywarce. Gadżety drewniane można myć wodą z mydłem lub czyścić cleanerem w spreju.

JAK DOBRAĆ LUBRYKANT DO MATERIAŁU?

To pytanie, które zadają sobie świadomi posiadacze gadżetów erotycznych. Ci nieświadomi sięgają po pierwszy żel z brzegu i bardzo często są zaskoczeni, że z ich akcesoriami dzieje się coś dziwnego...

Do zabawek wykonanych z silikonu medycznego polecamy używanie lubrykantów na bazie wody, zaś pod prysznic – lubrykantów olejowych. Woda w zetknięciu z gadżetem silikonowym okazuje się „sucha”, przez co zwiększa się tarcie zabawki o genitalia, a to może powodować pieczenie, a w efekcie nieprzyjemne otarcia.

Choć mówi się, że gadżetów silikonowych nie wolno stosować z lubrykantem na bazie silikonu, ponieważ akcesorium i żel wejdą w reakcję chemiczną, prawda leży pośrodku. Wiele osób wybiera lubrykanty silikonowe, ponieważ są bardzo aksamitne w dotyku oraz wydajne. Dlatego jeżeli preferujesz żel silikonowy i chcesz używać go z silikonowym gadżetem, wybierz żel najwyższej jakości. Rozpoznasz go po bardzo krótkim składzie. Przed użyciem go z akcesoriami, przeprowadź test reakcji chemicznej. Nanieś odrobinę lubrykantu na podstawę zabawki (najlepiej na jej część pasywną). Jeżeli zauważysz, że powierzchnia gadżetu nie staje się gumowata i lepka, będzie to znak, że możesz z powodzeniem używać danego lubrykantu z silikonową zabawką.

Gadżety ze stali nierdzewnej, szkła i porcelany charakteryzują się niezwykle gładką powierzchnią, więc ich wprowadzanie nie wymaga dużych ilości lubrykantu. Dobra wiadomość jest taka, że możesz używać ich z każdym dostępnym żelem! Podobnie rzecz ma się z zabawkami wykonanymi z plastiku ABS.

Do akcesoriów drewnianych najbezpieczniej będzie sięgnąć po lubrykant wodny. Olejowe mogą wchodzić w reakcję z woskiem lub olejem użytym do impregnacji gadżetu. Jeżeli nie wiesz, czego użyto do pokrycia powierzchni zabawki, zapytaj producenta.

Zabawki z PVC, żelu i lateksu wymagają użycia lubrykantu wodnego. Olejowy czy silikonowy może roztopić gadżet.

Uwaga: Używając gadżetów z prezerwatywą, dobierz rodzaj lubrykantu do rodzaju kondomu!

PRZECHOWYWANIE ZABAWEK EROTYCZNYCH

Niektórzy mają specjalne szuflady na gadżety, inni chowają je pod łóżkiem w pudełkach po butach. Jakkolwiek przechowujesz je Ty, pamiętaj o kilku złotych zasadach: każda zabawka powinna być przechowywana w osobnej saszetce wykonanej z przepuszczającego powietrze materiału. Plastikowe torebki absolutnie nie nadają się do tego celu!

Gadżety erotyczne nie powinny mieć styczności z bezpośrednim światłem słonecznym, zbyt wysokimi lub niskimi temperaturami oraz kurzem (wyjątek: akcesoria wykonane ze stali, szkła czy porcelany, które można łatwo „odkurzyć” oraz które idealnie sprawdzają się przy zabawach z temperaturą). Dlatego jeżeli producent nie dołączył do gadżetów specjalnej torebki, na wszelki wypadek zostaw pudełko. Akcesoria przechowywane w oryginalnych opakowaniach nie będą ocierały się o siebie, co jest szczególnie istotne w przypadku zabawek żelowych czy wykonanych z mieszanek silikonowych. Te – w zetknięciu z podobnymi sobie – wejdą w reakcję chemiczną i zaczną topnieć.

Świece do masażu oraz inne kosmetyki erotyczne przechowuj w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego kontaktu ze światłem słonecznym. Dokręcaj nakrętki do końca oraz nie wyrzucaj pokrywek świec – dzięki temu nie osiądzie na nich kurz.

Wibratory ładuj regularnie i do pełna, dokładnie tyle czasu, ile zaleca producent. To przedłuży ich żywotność. W przeciwnym razie szybko przekonasz się, że bateria „nie trzyma” tak długo, jak na początku, a gadżet pozostawiony sam sobie na kilka tygodni przy próbie włączenia okaże się kompletnie wyładowany. W przypadku zabawek na baterie unikaj zostawiania akumulatorków w środku. Bateria pozostawiona w zabawce nie tylko wyładuje się szybciej, ale może wylać i trwale uszkodzić gadżet.

KINKY PORADA
Choć baterie doładowywane pozwalają zaoszczędzić kilka złotych na eksploatacji zabawki, to te jednorazowe pomagają wydobyć z niej pełną moc!

Odpowiednia higiena gadżetów erotycznych jest tak samo ważna, jak ich dobieranie. Dlatego zachęcamy, aby nie oszczędzać nie tylko na jakości akcesoriów, ale i na tych produktach, które wydają się być gdzieś obok – lubrykantach, cleanerach, bateriach. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi dbanie o zabawki stanie się łatwiejsze, a akcesoria będą Ci służyć przez długie lata.

proseksualna

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone