sex shop, sklep erotyczny, sexshop online
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop
(ocen: 1)

Seks po rozstaniu – jak wrócić do intymności?

Zakończenie wieloletniego, monogamicznego związku często wywraca życie seksualne do góry nogami – być może zastanawiasz się, czy kiedykolwiek uda Ci się stworzyć równie satysfakcjonującą relację. Sprawdź, jak (i kiedy!) seks po rozstaniu może powrócić.

seks po rozstaniu, seks z byłym partnerem

Kiedy kończy się związek, wiele osób tym samym traci kogoś bardzo bliskiego, a znane dotąd formy intymności – nie tylko seks, ale też fizyczny, czuły dotyk – stają się praktycznie niedostępne. Niezależnie od tego, czy rozstanie było wynikiem długotrwałego procesu, nastąpiło w przyjaźni, czy spadło na Ciebie jak grom z jasnego nieba, sama myśl o ponownym randkowaniu i seksie z kimś nowym, może paraliżować.

SEKS PO ROZSTANIU: CZY TO JUŻ?

Być może zastanawiasz się, jak poznasz, że to właśnie ten moment, aby wrócić do seksualnej gry. Jedno jest pewne – to kwestia indywidualna i coś, czego nie da się precyzyjnie oszacować. Odrzuć wszelkie „oficjalne” wyliczenia, według których trzeba odczekać określony czas, aby rozpocząć nową seksualną relację. Zamiast tego, skup się na sobie i na procesach oraz przemianach, które w Tobie zachodzą.

seks po rozstaniu, seks z byłym partnerem

Wskazówkami, że być może jest to dobry czas, aby spróbować seksu z nową osobą są:

  • Pogodzenie się z rozstaniem i świadomość, że Ty i eks już do siebie nie wrócicie. Zaakceptowanie faktu, że relacja się zakończyła i uniezależnienie swojego działania oraz poczucia zadowolenia od obecności drugiej osoby w życiu pomoże Ci otworzyć się na kogoś nowego.
  • Czujesz się dobrze w pojedynkę. Choć nasza kultura przedkłada bycie w relacji nad bycie solo, komfort przebywania we własnym towarzystwie i cieszenie się nim może wskazywać na gotowość do zaproszenia innej osoby na (seks)randkę.
  • Intuicja podpowiada Ci, że to dobry czas, aby spróbować.

SEKS PO ROZSTANIU A INTYMNOŚĆ

Wiele osób obawia się pierwszego seksu z nową osobą po zakończeniu wieloletniego, monogamicznego związku. Nic dziwnego! Kiedy znasz drugą osobę, masz w pamięci wszystkie sztuczki, które sprawiają jej przyjemność i pomagają szczytować, może być Ci trudno wyobrazić sobie, jak poradzisz sobie z kimś, kto nie jest eks.

Spróbuj podejść do tej sytuacji jak do... seksualnego debiutu – z otwartością i zaciekawieniem względem ciała, seksualności drugiej osoby i tego, co może sprawiać jej przyjemność. Nie oczekuj od niej ani od siebie czytania w myślach – proś o instrukcje i komunikuj, co sprawia przyjemność Tobie. Miej przy tym realistyczne oczekiwania. Pierwszy seks z nowo poznanym człowiekiem może okazać się świetny i przesiąknięty chemią, jak i całkowicie przeciętny.

seks po rozstaniu, seks z byłym partnerem, seks z eks

Postaraj się nie porównywać nowych relacji seksualnych do poprzedniego związku. To nie fair zarówno wobec Ciebie, jak i drugiej osoby. Doceń swoją odwagę i to, że udało Ci się spróbować. Przypomnij sobie pierwsze razy ze swojego życia. Czy zawsze seks szedł harmonijnie i gładko, czy może wymagał odrobiny czasu, aby lepiej poznać ciało drugiego człowieka i zgrać się w przyjemności? Postaraj się znaleźć komfort w tym, że teraz będzie nieco inaczej, co nie oznacza, że gorzej. Może uda Ci się otworzyć na nowe praktyki seksualne, poznać nowe formy erotycznej ekspresji czy odkryć jakiś nietypowy fetysz?

SEKS NA POCIESZENIE?

Aplikacje randkowe i serwisy towarzyskie sprawiają, że szybki seks lub nowa relacja są dostępne praktycznie na wyciągnięcie ręki. Być może przeżycie erotycznej przygody da Ci energię i nadzieję na przyszłość i pozwoli uporać się z bólem rozstania. Daj sobie jednak chwilę czasu na refleksję, czego oczekujesz od tego kontaktu i czy jesteś emocjonalnie w dobrym miejscu, aby zrealizować zarówno własną potrzebę intymności, jak i odpowiedzieć na oczekiwania tej drugiej osoby.

seks po rozstaniu, seks z byłym partnerem

Jeżeli stwierdzisz, że tak naprawdę nie interesuje Cię to, kim jest i jej przyjemność, a masz ochotę jedynie przekonać się, że nadal możesz się komuś podobać, prawdopodobnie nie jest to najlepszy moment na tego typu przygody. Zwłaszcza, jeśli rzucisz się w jej wir z wciąż świeżym, nieukojonym bólem i smutkiem po zakończonej relacji. Spróbuj przyjrzeć się swojemu działaniu z zewnątrz. Być może zauważysz, że Twój styl uwodzenia i flirtu zmienił się na bardziej agresywny. Być może okaże się, że Twoją motywacją jest symboliczne odegranie się na eks. Zastanów się, czy naprawdę jesteś tą wersją siebie, którą chcesz, aby poznała druga osoba.

Nie wykluczamy, że możliwe jest podejście do sprawy z uczciwością i delikatnością. Zdarza się przecież, że miesiące czy tygodnie przed rozstaniem są okresem seksualnej posuchy, co dla osoby seksualnie temperamentnej może stanowić nie lada wyzwanie. Jeśli tęsknisz za seksualną bliskością i "pójściem do łóżka" i jesteś w stanie uczciwie zakomunikować swoją sytuację i oczekiwania drugiemu człowiekowi, tak, by nie było między Wami żadnych niedomówień, noc pełna uniesień może być dla Was fantastycznym przeżyciem.

TYMCZASOWY CELIBAT

Choć niektórym osobom przygodny seks pomaga uporać się z trudnymi emocjami wokół rozstania – pozwala poczuć więź z drugim człowiekiem, wnosi powiew nowości i radości, całkowicie normalna jest chęć zrobienia sobie przerwy od intymnych kontaktów.

Jeśli czujesz, że po rozstaniu wolisz poświęcić czas i energię na inne obszary życia, np. rozwój zawodowy lub osobisty, podjęcie decyzji o nieuprawianiu seksu może być bardzo wzmacniające. Rezygnacja z partnerowanego seksu nie musi przy tym oznaczać rezygnacji z soloseksualnych eksploracji czy innych rodzajów przyjemności.

W Kinky Winky jesteśmy przekonani, że rezygnacja z seksu partnerowanego to nie pozbawianie się czegoś, a świadome wybranie czegoś innego. Być może taka przerwa da Ci szansę na zrozumienie tego, jak chcesz kreować swoje życie seksualne w przyszłości, postawienie własnej rozkoszy w centrum i intencjonalne zaproszenie do tej sfery życia czegoś (lub kogoś!) całkowicie nowego.

seks z byłym partnerem

INTYMNOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ

Wielu osobom intymność kojarzy się wyłącznie ze sferą seksualną. Po rozstaniu może okazać się, że będziesz pragnąć intymności, ale nie tego rodzaju. Zajrzyj w głąb siebie i sprawdź, czy ten rodzaj więzi, którego teraz potrzebujesz, to nie przypadkiem intymność intelektualna lub emocjonalna.

Kiedy próby kontaktów seksualnych zdają się nie zaspokajać Twojej potrzeby intymności, zastanów się, czy nie odnajdujesz spełnienia np. w głębokich rozmowach, relacjach przyjacielskich lub rodzinnych. A może intymność zwrócona ku samemu_ej sobie jest właśnie tym, co pozytywnie wpływa na Twoje samopoczucie?

UNIWERSALNE ROZWIĄZANIA NIE ISTNIEJĄ

Na to, jak będziesz realizować się seksualnie po rozstaniu, może mieć wpływ wiele czynników –wyznawane przez Ciebie wartości, Twój seksualny temperament, dostępność potencjalnych osób partnerskich. Pamiętaj, że Twoje postępowanie po zakończeniu relacji może być całkowicie inne od tego, jak postępuje eks lub jakakolwiek inna osoba, która znalazła się w podobnej sytuacji. Może też różnić się od Twojego własnego postępowania na różnych etapach życia!

PROSEKSUALNA

ZDJĘCIA:
Unsplash

proseksualna

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone