sex shop, sklep erotyczny, sexshop online
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop
(ocen: 2)

Kiedy do sex coacha, a kiedy do terapeuty?
Coaching pozytywnej seksualności czy terapia? A może wizyta u seksuologa?

Siedzisz w poczekalni i zaczynają pocić Ci się ręce. Zastanawiasz się, czy Twoja decyzja była słuszna. W końcu masz się komuś zwierzyć ze swojego życia seksualnego. Rozmawiać z kimś o tym, jak wygląda TWÓJ seks, bądź – co gorsza - o tym, że znika z pola widzenia jak słońce w pochmurny dzień. Kiedy duża wskazówka zegara wybija pełną godzinę, zaczynasz myśleć, że nie wykrztusisz z siebie ani słowa i że chyba pora uciekać.

sex coach, seksuolog, terapeuta

Ten artykuł powstał po to, żeby pomóc Ci dokonać dobrego wyboru - zminimalizować poczucie zagubienia, wyeliminować niepotrzebny stres i pozostać z poczuciem dobrze zainwestowanego czasu w siebie. Na dobry start warto zadać sobie pytanie, jak długo jeszcze potrzebujesz borykać się ze swoim problemem, żeby się otworzyć i odbyć pierwszą rozmowę ze specjalistą? Co ułatwi Ci zrobienie tego pierwszego kroku? Co możesz zyskać decydując się na rozłożenie swoich seksualnych kłopotów na czynniki pierwsze?

Kiedy wchodzimy na stronę internetową poradni psychologicznej, widzimy rzeszę specjalistów: terapeutów, psychologów, seksuologów i coachów. Każdy z nich pracuje w bliskim swojemu sercu nurcie: poznawczo – behawioralnym, humanistycznym, Gestalt, systemowym, psychodynamicznym i kilku innych. Szkół, nurtów i specjalizacji powstaje tak wiele, że faktycznie można się w tym wszystkim pogubić... A Ty dzwoniąc do poradni nie musisz wiedzieć, która formuła będzie stanowiła odpowiedź na Twoje potrzeby.

ABC PIERWSZEJ WIZYTY W PORADNI PSYCHOLOGICZNEJ

Pierwsza sesja (tzw. sesja zero) jest jedną z najważniejszych w całym procesie, ponieważ pomoże Wam obojgu, Tobie i specjaliście, zdecydować, czy dana metoda pracy jest najbardziej odpowiednia i czy pojawia się między Wami tzw. chemia. Bynajmniej nie polegająca na tym, że odurzają Was feromony i zaczynacie sobie patrzeć głęboko w oczy, tylko podpowiadająca, czy jest przestrzeń na zbudowanie zaufania, energia do pracy i merytoryczna gotowość ze strony specjalisty. Czasem nie jest to pełna sesja, tylko na przykład wstępna, piętnastominutowa rozmowa przez telefon albo wywiad drogą mailową. Podstawą jest też to, aby mieć w sobie gotowość do rozpoczęcia współpracy i udzielania szczerych odpowiedzi na pytania, ponieważ nikt nie zmieni Twojego życia za Ciebie. To Ty jesteś ekspertem od samego siebie.

Zaufanie jest podstawą zarówno relacji prywatnych jak i biznesowych, dlatego niezmiernie ważne jest to, aby czuć się komfortowo i mieć pewność, że informacje które zostały przekazane podczas rozmów nie przedostaną się na zewnątrz. Dotyczy to również sesji dla par, podczas których obie osoby są chronione. Zarówno coach, terapeuta jak i seksuolog tworzą ze swoim klientem relację partnerską, co oznacza, że w każdym momencie obie strony mogą otwarcie powiedzieć, że czują się z czymś niepewnie, wolą pracować innymi metodami, coś się dzieje za szybko, za wolno lub jest niezrozumiałe. W takiej sytuacji obie strony uzgadniają, jak można zmienić dotychczasowy sposób prowadzenia sesji, tak aby jak najskuteczniej przejść przez proces zmian i dojść do miejsca, które uzgodniliście jako swój cel.

sex coach, seksuolog, terapeuta

W przypadku pracy z seksualnością dodatkowo trzeba poruszyć kwestie dla jednych oczywiste, dla innych niestety mniej. Ani sex coaching, ani wizyta u seksuologa, nie jest jednoznaczna z rozpoczęciem jakichkolwiek czynności seksualnych. Nie jest to ani lekcja seksu, ani zaproszenie do spotkania po godzinach. Całą pracę wykonujesz samodzielnie w domu, zdając relację ze swoich odczuć i spostrzeżeń podczas kolejnej wizyty.

SEX COACH – KTO TO TAKI?

Sex coach to osoba po studiach z psychologii oraz coachingu, która wyspecjalizowała się w obszarze seksualności na różnych etapach życia człowieka. I jest to pierwsza wskazówka przy szukaniu odpowiedniej osoby. Punkt koncentracji położony jest na rozwijanie potencjału seksualnego klienta (nie pacjenta). Coach i klient pracują nad podniesieniem jakości życia seksualnego i budowaniem takich relacji, w których będziemy czuli się komfortowo i bezpiecznie. Okazuje się, że nasza seksualność jest często punktem wyjścia do rozmów o naszej codzienności, pracy, zainteresowaniach, marzeniach, doświadczeniach i wspomnieniach – wszystkim, co buduje nasze JA. Do sex coacha możesz przyjść w parze lub w pojedynkę, niezależnie od swojej tożsamości seksualnej, płciowej czy preferencji.

Jakie tematy są najczęściej poruszane? Najpierw mini zagadka. Znacie piosenkę Strachy na Lachy „Raissa”? „No chodź, chodź ze mną do łóżka. Bez ambicji, grzechów, wstydu i lęku”. Jak myślicie - które słowo jest kluczem? Na prowadzenie wysuwa się ambicja. Niezwykle często narzucamy sobie wyobrażenie tego, jak powinien wyglądać idealny seks, relacja czy orgazm. Wymyślamy w głowie, co może zadowolić drugą osobę, choć łatwiej byłoby zapytać wprost. Co więcej, sami sobie narzucamy, że powinniśmy być seksualnymi wyjadaczami również dla siebie samych, a często boimy się poznać swoje ciało, zachwycić się nim, poczuć jego reakcje. Na ambicję nakładają się samonakręcające się przekonania, zasłyszane historie, brak rzetelnej wiedzy (bo skąd ją czerpać, kiedy brakuje edukacji seksualnej w szkołach?).

sex coach, seksuolog, terapeuta

Coaching pozytywnej seksualności pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania, jak można czerpać ze swojej seksualności bez poczucia wstydu i strachu, budując udane relacje z samym sobą oraz z partnerem/ką. Wskazuje drogę, jak można znaleźć poczucie zadowolenia ze swojego ciała i wyrzucić na bruk wszelkie kompleksy. Buduje świadomość, że zawsze mogę zareagować, kiedy coś budzi mój dyskomfort albo kiedy chcę jasno zakomunikować czego potrzebuję.

Z definicji, mierzalnym efektem coachingu jest osiągnięcie wyznaczonego celu. Cel powinien być konkretny, jasno sprecyzowany, ulokowany w czasie i co najważniejsze, powinien być na tyle atrakcyjny, aby po jego zrealizowaniu mieć poczucie pozytywnej zmiany i polepszenia jakości codziennego życia. Pamiętajmy także, że w przypadku pracy nad relacją cel z założenia jest ekologiczny, to znaczy taki, który przyniesie korzyści zarówno klientowi, jak i parterowi/partnerce. W seks coachingu wpływamy nie tylko na siebie, ale często także na drugą osobę.

Głównym narzędziem pracy coacha są pytania, ale także praca z wyobraźnią, z ciałem, obrazem i dźwiękiem. Klient pracuje np. nad swoją postawą w relacji z partnerem/partnerka, lub nad poznawaniem swojego ciała a odkryte możliwości sprawdza miedzy sesjami – dostaje tak zwane prace domowe. Zazwyczaj bardzo przyjemne.

sex coach, seksuolog, terapeuta

Oto kilka przykładów pytań coachingowych, odnoszących się do różnych sytuacji:

 • Co sprawiało, że kiedyś seks był udany?
 • Które z Twoich zachowań mogą być sygnałem, że chcesz trwałego związku?
 • Jak na co dzień dbasz o swoje potrzeby? Co możesz dać sobie sam/a?
 • Co dla Ciebie oznacza rozumienie się bez słów?
 • Jak możesz zacząć rozmowę o swoich potrzebach?
 • Po czym poznasz, że jesteś kochany/a?
 • Co tak bezcennego ma Twój partner/ka, czego nie mógłby mieć ktoś inny?
 • Za czym tęsknisz?
 • Co jest dla mnie największą wartością w płci przeciwnej? A co w tej samej?
 • Co jest dla Ciebie świadectwem trwałości relacji?
 • Co chciałbyś/chciałabyś dać drugiej osobie?
 • Czy w obszarach, w których Wasze wartości się różnią, widzisz możliwość zbliżenia się Waszych stanowisk?
 • W jakich sytuacjach Twój partner/ka jest Ci najbliższy?

A teraz przykład pracy domowej i jedno z moich ulubionych ćwiczeń.

sex coach, seksuolog, terapeuta

KIEDY DO SEX COACHA, A KIEDY DO TERAPEUTY? A MOŻE DO SEKSUOLOGA?

Bardzo często osoby, które kończą lub właśnie skończyły proces terapeutyczny, udają się do coacha. Może być to spowodowane chęcią rozwinięcia poruszanych na sesji tematów, poszerzeniem wachlarza zachowań seksualnych, skoncentrowaniem się na konkretnych technikach pozwalających odkryć element świeżości w naszym życiu. Dodatkowo, coaching zazwyczaj trwa znacznie krócej niż terapia. Już kilka sesji (4–8) może przynieść wgląd pozwalający na podniesienie jakości życia, podobnie jak np. warsztat rozwojowy. Coaching nie przekopuje się przez przeszłość, nie pogłębia odpowiedzi na pytanie, co było przyczyną zastanego stanu rzeczy, tylko całą swoją energię koncentruje na tym, co możesz zrobić aby było lepiej, efektywniej i z korzyścią dla Ciebie. Jeśli będziesz potrzebować rzetelnej wiedzy z danego obszaru (anatomia, zabezpieczenie przed niechcianą ciążą, choroby weneryczne czy cokolwiek innego), to będzie na to przestrzeń. Rozmawiamy o metodach osiągnięcia satysfakcji, gadżetach, literaturze i filmach, czyli o wszystkim, co może inspirować oraz poszerzać spektrum wiedzy o swojej seksualności. I najważniejsze - coach nie doradza (w przeciwieństwie do seksuologa, który niejako pomoże znaleźć receptę na konkretną bolączkę, zarówno emocjonalną, jak i fizyczną). Czasem bez dojścia do sedna problemu, bez głośnego wypowiedzenia swojego bólu, żalu i znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania, co mnie ukształtowało nie pójdziemy dalej (rola terapeuty). Idąc dalej, bez wykluczenia przyczyn fizycznych, takich jak np. cukrzyca czy niedokrwienie, nie będziemy wiedzieli, dlaczego nie mamy ochoty na seks lub nie możemy zrealizować swojej potrzeby, ponieważ ciało nas zawodzi (rola seksuologa). Wszystkie trzy role przenikają się i uzupełniają, dając możliwość odkrycia siebie na nowo.

sex coach, seksuolog, terapeuta

Podsumowując, choć z każdym problemem możesz udać się do dowolnego z wymienionych specjalistów, który nawet jeśli nie pomoże Ci sam, to zawsze wskaże Ci właściwą drogę, to:

 1. Seksuolog będzie najbardziej odpowiednim wyborem w przypadku następujących tematów:
  • dyspaurenia (bolesność podczas stosunku)
  • pochwica (zaciskanie mięśni, uniemożliwiające odbycie pełnego stosunku)
  • zaburzenia erekcji
  • zaburzenia wytrysku
  • zaburzenia libido
  • anorgazmia lub trudności w osiągnięciu orgazmu
  • kompulsywne zachowania seksualne
  • niedopasowanie temperamentów u partnerów
  • edukacja z zakresu zdrowia seksualnego
 2. Sex coach:
  • stereotypy związane z męskością/kobiecością, rolami społecznymi i kulturowymi
  • seksualna pewność siebie
  • kompleksy i przełamywanie wstydu
  • budowanie swojej strefy komfortu, seksualna asertywność, nie poddawanie się presji otoczenia
  • otwarte komunikowanie potrzeb seksualnych
  • libido (czyli dlaczego nie zawsze musimy mieć ochotę na seks)
  • orgazm, masturbacja i techniki seksualne
  • zdrowie i prawa seksualne
  • budowanie kontaktu z ciałem
  • wsparcie rodziców w rozmowach z dziećmi o seksie
 3. Terapeuta:
  • brak akceptacji siebie
  • lęk przed bliskością
  • depresja
  • doświadczenie molestowania, zgwałcenia
  • uzależnienie od partnera/ki
  • bolesne rozstanie z bliską osobą
  • wahania nastroju
  • seksualność osób z zaburzeniami odżywiania
  • kompulsywne zachowania seksualne
Zofia Szypowska

ZOFIA SZYPOWSKA
psycholog społeczny i life coach specjalizujący się w pozytywnej seksualności. Przyjmuje w Kolektywie Terapeutycznym Psychologgia
w Warszawie. Pisze bloga www.sex-stories.pl

ZDJĘCIA:
Unsplash
Gender Spectrum Collection

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone