sex shop, sklep erotyczny, sexshop online
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop
(ocen: 3)

Jak poradzić sobie z ghostingiem?

Ghosting to zjawisko, które tak często występuje w kontekście współczesnego randkowania, że prawie stało się normą i coraz trudniej spotkać osobę, która ghostingu nie doświadczyła – z jednej lub drugiej strony...

Czym jest ghosting? To sytuacja, w której ktoś, kogo znamy, nagle „znika” i w ten sposób kończy relację. Najczęściej robi to, zupełnie zawieszając komunikację, ale zdarzają się też przypadki wyjeżdżania do innego miasta lub kraju, bardzo często bez słowa pożegnania czy wyjaśnienia. Taka osoba staje się „duchem” i całkowicie ogranicza Twój dostęp do siebie. Ghosting najczęściej pojawia się na wczesnych etapach poznawania się, chociaż zdarzają się też przypadki kończenia w ten sposób długich relacji.

ghosting, poradnik

Kiedy dotyka nas ghosting, trudno nie tworzyć w głowie najczarniejszych scenariuszy, wyobrazić sobie, że z drugą osobą musiało stać się coś strasznego. Najczęściej nie mieści nam się w głowach, że ktoś, z kim wiązało się romantyczne nadzieje i spędzało miło czas, mógłby zachować się w sposób tak niedelikatny i po prostu rozpłynąć się w powietrzu. Niestety, zderzenie z rzeczywistością bywa bolesne, zwłaszcza, gdy okazuje się, że druga osoba wcale nie zginęła w tragicznym wypadku, nie dotknęła jej nagła amnezja warta brazylijskiej telenoweli, tylko zwyczajnie postanowiła wymeldować się z tego, co razem budowaliście_łyście od jakiegoś czasu.

DLACZEGO LUDZIE UPRAWIAJĄ GHOSTING?

Jakkolwiek niedorzecznie by to brzmiało, wielu osobom ghosting wydaje się najłatwiejszą drogą ucieczki z sytuacji, w której się znalazły. Najczęstsze przyczyny znikania to:

  1. Chęć uniknięcia emocjonalnego dyskomfortu związanego z konfrontacją i koniecznością wyrażenia swoich uczuć.
  2. Wyciśnięcie z danej relacji tyle, ile się chciało lub na ile się liczyło. Mogą to być zarówno seks, jak i pomoc w znalezieniu pracy, uzyskanie konkretnych informacji czy inna przysługa.
  3. Przekonanie, że osoba ghostowana nie zauważy zniknięcia, bo np. często randkuje czy ma dużo pochłaniających czas zajęć.
  4. Brak mocy przerobowych – czasowych, emocjonalnych, finansowych – by kontynuować relację.
  5. Brak zrozumienia dla własnych uczuć i emocji związanych z daną relacją.
  6. Lęk przed odrzuceniem lub byciem stroną porzuconą.
  7. Przekonanie, że druga osoba pojmuje daną relację w ten sam sposób, a więc sama dostrzega, że coś w niej nie wychodzi i też nie czerpie z niej satysfakcji.
  8. Sytuacja, w której to ofiara ghostingu przez długi czas nie akceptuje próśb o ograniczenie kontaktu czy faktu zakończenia romantycznej relacji.

Możesz więc stwierdzić, że większość z wymienionych powyżej ma niewiele wspólnego z emocjonalną dojrzałością i gotowością do stworzenia zdrowej, satysfakcjonującej relacji.

ghosting, poradnik

GHOSTING JAKO ZDARZENIE TRAUMATYCZNE

Niezależnie od przyczyn, dla których druga osoba postanowiła zniknąć z Twojego życia, doświadczenie ghostingu może być bolesne, a w niektórych przypadkach nawet traumatyczne – zwłaszcza, gdy znajomość była bardzo intymna i absolutnie nic nie zapowiadało rychłego końca.

Tym, co dla wielu osób okazuje się najgorsze w byciu ghostowanymi, najczęściej okazuje się brak możliwości zareagowania na tę sytuację. Kiedy nie wiesz, co się właściwie stało, zaczynasz snuć domysły, a bardzo często kwestionować zachowanie nie tylko drugiej osoby, ale i swoje własne. Poszukujesz w pamięci sygnałów ostrzegawczych czy swoich przewinień, które mogły doprowadzić do czyjegoś zniknięcia z Twojego życia.

ghosting, poradnik

JAK SOBIE POMÓC, BĘDĄC OFIARĄ GHOSTINGU?

Jeżeli dotknął Cię ghosting, przede wszystkim uświadom sobie, że w 99% przypadków naprawdę nie chodzi o Ciebie i Twoje wady czy uczynki. Najczęściej chodzi o drugą osobę i jej nieumiejętność radzenia sobie z sytuacją, lękiem, własnymi emocjami związanymi z Waszą relacją – jakkolwiek krótka czy intensywna by nie była.

Pozwól sobie na żałobę po relacji, która skończyła się tak nagle, na smutek, złość, łzy. To całkowicie naturalne, że w tej chwili czujesz się samotnie, niepewnie, czy nawet zaczynasz wątpić w swoją zdolność oceny sytuacji. Nie pozbawiaj się jednak nadziei na przyszłość – wiemy, że w ciężkich chwilach może być Ci trudno uwierzyć, że jeszcze spotka Cię w życiu coś dobrego, ale za jakiś czas z pewnością uda Ci znów czuć radość.

ghosting, poradnik

Nie stroń od towarzystwa życzliwych Ci osób. Zbudowanie grupy wsparcia może okazać się bardzo pomocne w radzeniu sobie z ghostingiem. Zwłaszcza, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że bliskie osoby doświadczyły tego samego w przeszłości lub... same kogoś ghostowały. Wysłuchaj ich historii i argumentów, zadawaj pytania, ale też nie kryj swojego bólu.

W sytuacji, w której męczy Cię brak oficjalnego zakończenia tej relacji, dla własnej higieny psychicznej i emocjonalnej poproś ghostera_kę o wyjaśnienia, na które bez wątpienia zasługujesz. Zrób to raz. Być może uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, które pozwolą Ci przejść nad rozstaniem do porządku dziennego i ruszyć dalej ze swoim życiem.

ghosting, poradnik

Nie udało Ci się otrzymać odpowiedzi? Znajdź w sobie siłę, by odpuścić i pogodzić się z sytuacją. Nie podejmuj prób wyśledzenia drugiej osoby czy prowokowania sytuacji, które pozwolą Ci „wpaść” na nią przypadkiem. Stracisz bardzo dużo energii na poszukiwania, a zaręczamy, że sama konfrontacja z pewnością nie będzie satysfakcjonującym przeżyciem.

Pamiętaj też, że nie wszystkie relacje, które tworzysz, muszą „kliknąć” i przejść przez wszystkie fazy romantycznego związku. Czasem okazuje się, że po prostu nie byliście_łyście dla siebie odpowiednimi osobami.

Jeżeli jednak czas mija, a Ty wcale nie zaczynasz czuć się lepiej, a doświadczenie ghostingu wciąż rzuca cień na Twoje codzienne funkcjonowanie, poszukaj profesjonalnego wsparcia w gabinecie pomocy psychologicznej. To żaden wstyd poprosić o pomoc, a profesjonalist_k_a będzie w stanie pomóc Ci uporządkować sytuację, w której się właśnie znajdujesz.

ghosting, poradnik

ZNAJDŹ DLA SIEBIE MIEJSCE

Wbrew pozorom doświadczenia związane z ghostingiem mogą nas czegoś nauczyć. Możesz na przykład zechcieć przyjrzeć się swoim oczekiwaniom względem romantycznych relacji i osób, z którymi chcesz je tworzyć.

My zachęcamy Cię Cię do znalezienia swojego miejsca w kulturze randkowania. Niektóre osoby preferują randkowanie monogamiczne, czyli spotkania z jedną osobą w danym czasie, inne stawiają na różnorodność, zmienność i angażują się w kilka potencjalnych relacji naraz. Oczywiście, żaden ze stylów umawiania się na randki nie uchroni Cię przed ghostingiem, ale kiedy chodzisz na randki z ludźmi, którzy mają takie same priorytety, wszystkie strony podchodzą do relacji bardziej intencjonalnie, a w związku z tym odnoszą się z większym szacunkiem do wspólnie spędzonego czasu.

ghosting, poradnik
proseksualna

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone