sex shop, sklep erotyczny, sexshop online
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop
(ocen: 1)

SEKS PODCZAS PANDEMII - JAK O NIEGO ZADBAĆ?

O bezpieczniejszym seksie trzeba zawsze mówić głośno, a w tej wyjątkowej sytuacji zamknięcia trzeba mówić jeszcze głośniej.

Znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości i prawdopodobnie będziemy musieli pogodzić się z tym, że jeszcze bardziej niż kiedykolwiek to do nas należy oszacowanie ryzyka i świadome wybranie takiej aktywności seksualnej, która ograniczy do minimum ryzyko zakażenia i rozprzestrzenia wirusa. Czy po tych szacunkach będziemy mieli w ogóle ochotę na seks?

seks, pandemia, covid-19

GDY SIĘ NIE CHCE

W tych dniach nasze ciało i psychika narażona są na dużo większy stres niż zazwyczaj i nasz organizm może odmiennie reagować. Nie martw się jeśli będą dni, kiedy kompletnie nie masz ochoty na seks i wszystko co do tej pory na ciebie działało, teraz frustruje, smuci, złości i tylko zniechęca do aktywności seksualnej.

To jest kompletnie zrozumiałe i w porządku. W tych okolicznościach powinniśmy zadbać przede wszystkim o siebie i dać sobie czas, a jeśli mamy osobę partnerską - zatroszczyć się o bliskość w relacji. Dużo ważniejsze w tej chwili jest to by czuć się bezpiecznie, a w tym pomaga nieseksualny dotyk (taki bez intencji seksu) - na przykład przytulenie, pogłaskanie, czy (jeśli ktoś nie chce być dotykany) sama nasza obecność.

seks, pandemia, covid-19

KILKA SPOSOBÓW NA NIESEKSUALNY DOTYK W KONTAKCIE ZE SOBĄ:

  1. Wyszoruj uważnie suchą szczotką całe ciało, a potem weź gorącą kąpiel/prysznic i długo się namydlaj. W końcu nie tylko ręce powinny być dopieszczane 20-sekundowymi seansami dotyku kilka razy dziennie (no i nie oszukujmy się – już jesteś w tym ekspertem).
  2. Dokładnie się nabalsamuj albo natrzyj swoim ulubionym olejkiem.
  3. Zatańcz tak jakby nikt nie patrzył, dotykaj podłogi, ścian różnymi częściami ciała.
  4. Śpiewaj i graj na instrumencie (może to nie dotyk sensu stricto ale wibracje osiągane podczas tych czynności w bardzo przyjemny sposób masują ciało i umysł).
seks, pandemia, covid-19

SPOSOBY NA NIESEKSUALNY DOTYK Z KIMŚ:

  1. Zrób masaż. Długo, powoli i dokładnie dotknij każdego zakamarka ciała i pomyśl, że każdy dotknięcie twojej dłoni to ciepło, które wnika do środka i rozpuszcza cały stres bliskiej osoby.
  2. Trzymaj za rękę podczas oglądania serialu albo nawet połóż dłoń na jej częściach intymnych (łono, piersi, penis). Pamiętaj - intencją nie jest seks, a bliskość.
  3. W zwykłych codziennych sytuacjach np. podczas zmywania, gotowania, mycia zębów, przerwy w pracy podejdź i przytul na chwilę, pocałuj.
seks, pandemia, covid-19 title=

GDY SIĘ CHCE

Nie martw się, gdy reakcją na stresującą rzeczywistość wokół nas jest zwiększona ochota na seks. Twoje ciało wie, że jest to doskonały sposób na rozładowanie stresu, zwiększenie poziomu endorfin i rozluźnienie. Sprawdź to u siebie. Nie rób nic na siłę, ani żeby coś udowodnić. Bądź uważną osobą i posłuchaj, co Twoje ciało komunikuje, co sprawia mu największą przyjemność.

Jak wiadomo nie od dziś, najbezpieczniejszy seks to seks solo i to właśnie do niego wszyscy gorąco zachęcają (włącznie z władzami Nowego Jorku – można zerknąć na krótki raport). Ja również, bo repertuar zabaw w izolacji jest nieograniczony! Kiedy, jak nie teraz sprawdzić wszystkie funkcje swoich ulubionych (a może od dawna nieużywanych, smutnych, czekających w szufladach) gadżetów?

seks, pandemia, covid-19

Koniecznie pamiętaj o myciu rąk i samych zabawek przed i po użyciu. Na blogu Kinky Winky znajdziesz artykuł o sposobach na urozmaiconą masturbację. Baw się dobrze ze sobą! Obserwuj i czerp inspirację - może się okazać, że to, jak inni lubią być pobudzani, działa też na ciebie.

Kolejną po masturbacji zalecaną aktywnością jest seks z osobą z którą mieszkasz. Jeśli Ty i Twoja osoba partnerska nie mieszkacie razem, ustalcie wspólne zasady bezpieczeństwa podczas epidemii. Jakie środki ostrożności zachowujecie w życiu codziennym? Z kim - poza sobą - się widujecie? Im bardziej klarowne zasady, tym łatwiej ich przestrzegać.

Jeśli nie jesteś w relacji i czujesz, że nie masz przestrzeni, żeby rezygnować z randek, postaraj się ograniczyć liczbę partnerów. Mały krąg kontaktów zmniejszy twoje ryzyko zakażenia, ale też rozprzestrzenienia wirusa.

Unikaj seksu oralnego i całowania (wirus rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt ze śliną lub śluzem). Na tę chwilę wirus nie został znaleziony w nasieniu lub wydzielinie z pochwy, wykryto go jednak w kale osób zakażonych (dlatego warto unikać seksu analnego i rimmingu, bo na odbycie mogą być obecne niewidoczne gołym okiem cząsteczki kału). Jeśli to wszystko brzmi skomplikowanie zerknij na piękną infografikę przygotowaną przez Queerowy Maj. Pamiętaj, że jeśli twoja osoba partnerska źle się czuje i podejrzewasz, że może być zakażona, najlepiej unikać jakichkolwiek form bliskiego kontaktu.

seks, pandemia, covid-19

TECHNOLOGIE NA RATUNEK

Prawdopodobnie będzie łatwiej zaopiekować się sobą gdy libido jest niskie, ale co zrobić kiedy ono rośnie i rośnie, masturbacja już nie wystarcza, nie masz osoby partnerskiej (albo masz ale nie mieszkacie razem), a jednak wolisz nie wychodzić z domu?

Wtedy najbezpieczniejszy (oczywiście na równi z królową bezpieczniejszego seksu - masturbacją) jest seks wirtualny. Wszystko, czego ci trzeba, to Twoja (dokładnie umyta) ręka, albo gadżet, który masz pod ręką, odrobina fantazji, ciekawy scenariusz i ktoś po drugiej stronie ekranu.

W sytuacji seksu na odległość możesz odkryć co cię kręci, odegrać scenariusz albo zmienić kompletnie swoją osobowość. Ryzyko transmisji wirusa jest równe zeru. Oczywiście możesz to zrobić w parze albo zaprosić grono zaufanych znajomych i zabawić się w seks grupowy.

I tutaj pojawia się haczyk! Zainspirowana poradnikiem zamieszczonym przez Sex-Positive Community dzielę się kilkoma wskazówkami. Pamiętaj o tym, że wszystko, co pojawia się w Internecie i przechodzi z jednego ekranu na drugi, może zostać uchwycone lub nagrane. Dlatego tak ważna jest (tak jak w realu) indywidualna ocena ryzyka i już na samym początku zabawy ustalenie z wszystkimi jej uczestnikami jasnych zasad. Jeśli ktoś je złamie i wywiera na ciebie presję - przerwij komunikację. Często bezpieczniej jest kontaktować się online z osobami, które znasz w realu.

seks, pandemia, covid-19 title=

Naczelna zasada wirtualnego seksu – nigdy nie udostępniaj niczego z czym nie czujesz się komfortowo! Jeśli chcesz spróbować, to zminimalizuj ryzyko rozpoznania: nie pokazuj całej twarzy (nota bene możesz używać maseczki), zrób mocny makijaż, zatuszuj tatuaże i inne charakterystyczne cechy wyglądu, przebierz się, zmień tło, dekoracje w pokoju lub zrób zbliżenie tylko na konkretne części ciała. Niektóre aplikacje umożliwiają wirtualne zamazanie lub podmianę tła (ChromaCam, wbudowane funkcje Skype’a i Zooma).

Użyj ustawienia incognito w przeglądarce internetowej. Stwórz osobny adres e-mail specjalnie dla swoich erotycznych przygód, używaj osobnych nazw użytkownika. Poczytaj o bezpieczeństwie internetowym i szyfrowanych wiadomościach, a potem wybierz najlepszą platformę i aplikację do swoich zabaw. (Podaję również link do artykułu po angielsku)

seks, pandemia, covid-19

NAJWAŻNIEJSZE POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA

Jak więc zadbać o seks w czasach zarazy? Niezależnie od tego czy będzie to seks w realu czy wirtualny pamiętaj, że to co zabija naszą seksualność to brak poczucia bezpieczeństwa. Oczywiście sam dreszczyk niepewności może być ekscytujący i na początku wręcz podkręcać atmosferę ale na dłuższą metę prawdopodobnie będziemy czuć się tylko gorzej, a nie o to nam przecież chodzi.

W wywiadzie z „Żyj wystarczająco dobrze” Agnieszki Jucewicz z psychologiem prof Bogdanem Wojciszke czytamy:

„Dobre dla nas są wspólne wyzwania, bo nic tak nie integruje jak zagrożenie z zewnątrz - pod warunkiem że jego poziom nie jest zbyt wysoki i nie staje się zbyt dużym źródłem stresu. (…) Liczy się też to, ile dajemy partnerowi wsparcia.

Ile dajemy czy ile dostajemy?

No właśnie z ostatnich badań wynika, że bardziej liczy się to, co pani daje drugiej osobie, a nie to, co pani dostaje, choć te sprawy są powiązane. Dawanie buduje mocniejsze poczucie sensu w życiu, przynosi więcej satysfakcji. Otrzymywanie jest tylko przyjemne.”

Tak więc nie tylko w czasie pandemii i nie tylko w seksie, dawajmy. Sobie i innym.

ZDJĘCIA:
Unsplash
Queerowy Maj / Kat Paz

ŻENIA ALEKSANDROWA
edukatorka seksualna

Żenia Aleksandrowa

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone