Druga edycja Festiwalu Q Alternatywie to bezpieczna przestrzeń dla zaprezentowania kultury queer. Z oczywistych względów queer’owy sex shop Kinky Winky objąt to wydarzenie swoim queeronatem :)
Queer nie jest próbą dostosowania się do zastanej rzeczywistości. Nie jest zgodą na system norm i wykluczeń, który powoduje oparte na władzy podziały na homo- i heteroseksualizm, kobiety i mężczyzn oraz wszelkie krzyżowe dyskryminacje. Nie jest skomleniem o akceptację, o przyznanie podstawowych praw. Nie jest ciągłym udowadnianiem, że jesteśmy normalni, zwyczajni, tacy sami jak inni, stworzeni na wzór wykreowanych oczekiwań władzy. Nie jest rozdzieleniem uważanych za prywatne tożsamości płciowych i seksualnych od problemów społecznych. Nie jest prośbą o uznanie, że każda osoba nieheteronormatywna ma prawo do godnego życia, nie jest prośbą o zaakceptowanie naszego istnienia.
Mamy gdzieś, co myśli o nas większość społeczeństwa. Nie zamierzamy robić nic, by się przypodobać ani ugrzecznić. Nie będziemy się tłumaczyć z tego, jak wyglądamy, co mamy w spodniach czy pod spódnicami ani z kim i co robimy w łóżku. Żyjemy w społeczeństwie, jesteśmy jego częścią i to społeczeństwo musi się z tym pogodzić. Nie będziemy siedzieć cicho i nikt nas nie zmusi do godzenia się na życie w warunkach, które nam nie odpowiadają.
Queer nie wyklucza. Nie interesuje się kolorem skóry, narodowością, wielkością portfela, jakąkolwiek tożsamością bądź jej brakiem. Nie zwraca uwagi na wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania. Queer rozpościera parasol, pod który może wejść każda osoba.
Zamierzamy podzielić się dobrą sztuką (film, fotografia, happenning), tańczyć na koncertach i utrzymanej w fetyszowskich klimatach imprezie, podyskutować o nienormatywnej literaturze, seksualności i walce z odradzającym się faszyzmem oraz wziąć udział w Marszu Równości.
Miejsce: Wrocław
Termin: 4 – 6 października 2013
30 września 2013 (poniedziałek), godz: 18:00
Malowanie transparentów na Marsz Równości
miejsce spotkania ul. Paulińska 4
3 października 2013 (czwartek), godz: 19:00
Pokaz filmu „Kabaret”
miejsce: klub Coffe Planet, Rynek 7
Amerykański musical z 1972. Historia artystów i bywalców, kolorowych postaci, skupionych wokół klubu Kit-Kat, którzy pełną garścią korzystają z życia. Film pełen relacji miłosnych, gdzie na głównym planie obserwujemy rodzącą się więź pomiędzy amerykańską śpiewaczką podrzędnego berlińskiego kabaretu oraz brytyjskim pisarzem, który zarabia w Berlinie udzielające korepetycji z angielskiego. Akcja filmu rozgrywa się w onirycznym świecie szalonych lat 30., w momencie dojściem nazistów do władzy. Jeden z niewielu obrazów, w którego tle widzimy budzący się faszyzm. Dla jednych klasyka kina, dla innych arcydzieło, które obowiązkowo trzeba obejrzeć.
4 października 2013 (piątek), godz: 18:00
Otwarcie Festiwalu Q Alternatywie połączone z wernisażami wystaw fotograficznych
miejsce: Mieszkanie Gepperta ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2.
Wernisaż wystaw fotograficznych Marty Kochanek „We Love Me make We Exist" oraz Barbary Gibson „Projekt Inner Pageant połączony ze spotkaniami z autorkami.
4 października 2013 (piątek), godz: 21:00
„Noc będzie drapieżna jak czarny aksamit"
Fetysz Party, impreza taneczna (o miejsce pytaj na festiwalu)
5 października 2013 (sobota), godz: 13:00
Wrocławski Marsz Równości 2013
miejsce rozpoczęcia: Renoma, pomnik Chrobrego, ul. Świdnicka.
W tym roku przemaszerujemy przez Wrocław pod hasłem: Miłość nie pyta o płeć! Świat jest różnorodny. I jest w nim miejsce dla wszystkich!
Podczas Marszu zapraszamy Was do wspólnego happeningu. Poprosimy Was o pocałowanie się lub przytulanie. Pocałunkami pokażmy, że miłość nie może być przyczynkiem do nienawiści.
Bądźmy widoczni podczas marszu! Kolorowe stroje, przebrania, maski, flagi, transparenty I wszystkie inne gadżety wskazane. Nie przynosimy tylko emblematów partii politycznych. Na marszu będziemy razem nieść flagi tęczowe, różowo-czarne, polskie, rosyjskie i wiele innych.
5 października 2013 (sobota), godz: 17:15
DYSKUSJA „Przewodniczka po oddolnym organizowaniu się"
koordynacja: Feministyczna Akcja Krytyczna (FAK), o miejsce pytaj na festiwalu
5 października 2013 (sobota), Godz: 21:00
Koncerty: Slutocasters (Katowice), Hyenaz (Berlin), Mega Omega Mega (Londyn/Paryż).
miejsce: klub Pod Pałacykiem, ul. Kościuszki 34
6 października (niedziela), godz: 12:00
Queerowe wegańskie śniadanie festiwalowe
miejsce: klub Włodkowica 21, ul.Włodkowica 21
6 października (niedziela), godz: 14:00
Warsztaty „Amrita Sunrise dla (niemal) każdej_go! Przewodniczka po obszarze G w stronę kobiecej ejakulacji”
prowadzi Agnieszka Weseli (Furia), miejsce: klub Włodkowica 21, ul. Włodkowica 21
Zapraszamy do rozmowy o ważnym dla kobiecego samopoczucia i zdrowia organie, jakim jest żeńska prostata – potocznie nazywana obszarem G.
Zastanowimy się wspólnie nad przyczynami i konsekwencjami jego wielowiekowego wykluczenia z medycznego dyskursu i z seksualnej praktyki w kulturze zachodniej. Porozmawiamy o tym, jak wywołać fontannę ejakulacji. Przyjrzymy się fizjologicznym i psychologicznym uwarunkowaniom tego zjawiska. A na koniec pomyślimy, jak nie wpaść w ejakulacyjną paranoję: żebyśmy nie pozwoliły_li sobie wmówić, że bez wytrysku nie da się żyć, a tym bardziej seksualnie nadążać.
6 października (niedziela), godz: 17:00
Dyskusja „Czytanie jest seksi. Nienormatywne praktyki literatury”
goście: Marta Konarzewska, Błażej Warkocki, Tomek Kaliściak
miejsce: klub Włodkowica 21, ul. Włodkowica 21
Czy literatura zawsze była nienormatywna? W jaki sposób odnosiła się i odnosi do miłości, erotyki i relacji międzyludzkich? Czy kreuje seksualność czy odkrywa nieznane rejony? Czy jest jeszcze coś do odkrycia? Czy erotyka różni się od pornografii? Czy to ważne, czy Konopnicka była lesbijka? Co autor chciał powiedzieć, a co chciał ukryć?
6 października (niedziela), godz: 19:30
Pokaz filmu „Enough Man”
miejsce: klub Włodkowica 21, ul. Włodkowica 21
Przełomowy debiut Luke’a Woodwarda porusza problemy postrzegania własnego ciała, związków, seksu oraz seksualności z perspektywy dziewięciu transseksualnych mężczyzn oraz ich partnerów i partnerek.