sex shop, sklep erotyczny, sexshop online
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop
(ocen: 4)

Czym jest zespół MRKH? O życiu bez macicy.

Mówiąc najprościej MRKH to wrodzony brak lub niedorozwój macicy i/lub pochwy, jednak często może dotyczyć także innych układów lub narządów np. układu kostnego lub nerek.

Zespół MRKH

Zespół MRKH (Zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera) występuje raz na cztery i pół tysiąca osób z fenotypem kobiecym, czyli w Polsce występuje około 4400 osób z MRKH, a rocznie rodzi się około 40 bezpestkowych (w polskim Internecie znajduje się strona bezpestkowe.pl będąca powstałym trzy lata temu projektem, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat zespołu MRKH oraz wsparcie osób, które go mają). Zespół MRKH u każdej osoby wygląda inaczej. Od całkowitego braku macicy, przez szczątkowe nieczynne rogi macicy, do szczątkowych rogów macicy ze szczątkową jamą z endometrium. Tak samo w przypadku pochwy — może być ona całkowicie nieobecna, występować w szczątkowej formie lub w formie zachyłka, który u niektórych bezpestkowych jest na tyle duży, że przy podejmowaniu prób współżycia staje się w pełni funkcjonalną pochwą bez interwencji medycznej.

Wbrew pozorom, które stwarza wiele lekarzy/ek oraz opinii publicznej bycie bezpestkową nie jest niczym złym ani strasznym, a już na pewno nie definiuje tego, kim jesteśmy. Ja też mam MRKH i za każdym razem zastanawiam się, w jaki sposób powinnam o tym mówić, jednak zauważyłam, że z czasem idzie mi to co raz łatwiej i im prościej mówi się o byciu bezpestkową, tym łatwiejszy jest sposób, w jaki inni odbierają tę informację. Jednak nie każda bezpestkowa musi być aktywistką lub edukatorką i należy mieć na uwadze to, że bezpestkowe, nie muszą chcieć dzielić się tą informacją i należy to uszanować. Większość osób z zespołem MRKH dowiaduje się o byciu bezpestkową w okolicach szesnastego roku życia, kiedy nie pojawia się pierwsza miesiączka. Tak było również w moim przypadku, jednak u mnie sam proces odkrywania zespołu MRKH trwał trzy lata, bo prowadzące mnie lekarki nie wiedziały w jaki sposób ze mną rozmawiać i uważały, że jestem za młoda np. na badanie na fotelu ginekologicznym.

W JAKI SPOSÓB ROZMAWIAĆ O ZESPOLE MRKH?

Przede wszystkich spokojnie i bez stygmatyzacji, pamiętając o tym, że język ma znaczenie. Nasze społeczeństwo wciąż ma problem z otwarciem się na różnorodność, w tym na zróżnicowany rozwój płciowy, jednak osobiście wierzę, że małymi krokami zaczynając chociażby od zmiany języka jeste-śmy w stanie wypracować wspólny dialog, który może ułatwić wzajemną edukację w drodze do równości. Dlatego, kiedy mówimy o MRKH unikamy stosowania sformułowań: „cierpi”, „choruje”, zamiast tego mówimy, że MRKH się po prostu ma.

Najłatwiej o MRKH chyba będzie mi opowiedzieć na podstawie własnych doświadczeń. Jak już wspominałam, wszystko zaczęło się gdy miałam szesnaście lat i nie pojawiła się u mnie pierwsza miesiączka. Poszłam wtedy na wizytę do ginekolożki, która stwierdziła, że wystarczy przeprowa-dzenie USG brzucha bez badania na fotelu ginekologicznym. Na USG zobaczyła torbiel, którą uważała za przyczynę braku miesiączki, a gdy jej rozbicie nie pomogło, skierowała mnie do następnej lekarki, która zamiast zbadać mnie na fotelu ginekologicznym, postanowiła zająć się moją niedo-czynnością tarczycy. Gdy hormony zostały ustabilizowane, a miesiączka wciąż się nie pojawiała zostałam zbadana na fotelu ginekologicznym i przekierowana do kolejnej lekarki, która potwierdzi-ła, że mam MRKH i jako pierwsza powiedziała, że to nie jest nic złego. Przedstawiła mi rozwiązanie tej sytuacji, którym było rozszerzenie zachyłka pochwowego. Bezpestkowe (jeśli tylko tego chcą) mogą podjąć się rozszerzania na trzy różne sposoby. Pierwszym z nich jest rozszerzanie zachyłka z pomocą osoby partnerskiej, jednak to wymaga systematycznej współpracy w atmosferze wza-jemnego zaufania. Drugą opcją jest stosowanie rozszerzadeł (dilatorów), o których opowiem trochę więcej w dalszej części. Ostatnim rozwiązaniem jest chirurgiczne wytworzenie pochwy. Metod jest wiele, każda ma swoje plusy i minusy, a ich celem jest poprawa Twojej satysfakcji seksualnej, oczywiście jeśli seks penetracyjny jest tym, czego chcesz. Proces stosowania rozszerzadeł trwa zazwyczaj około pół roku i w ten sposób nawet z kilkumilimetrowego zachyłka pochwowego można wytworzyć kilkucentymetrową pochwę. Średnio raz na trzy tygodnie należy udać się na konsultacje do ginekolożki, która oceni kiedy można przejść na większy rozmiar i czy rozszerzana pochwa formuje się pod dobrym kątem. Ze swojego doświadczenia polecam stosowanie rozszerzadeł w wygodnej dla Was pozycji i w miejscu, w którym czujecie się swobodnie np. wanna z ciepłą wo-dą. Im będziecie bardziej rozluźnione tym łatwiej będzie Wam przyzwyczaić się do ćwiczeń, a za-miast kojarzyć się z bólem zaczniecie myśleć o nich jak o formie sprawiania sobie przyjemności lub samomiłości.

MRKH jest nieuleczalne, dlatego za każdym razem, gdy do bezpestkowych zgłasza się nowa osoba, staram się przedstawić jej wszystko w jak najprostszy i najprzyjemniejszy sposób, bo w końcu bycie bezpestkową jest częścią nas, ale nie musi tego w żadne sposób definiować. Często lekarki/rze przedstawiają MRKH w formie banów, które nagle na nas spadają. Nie będziesz miała miesiączki, nie będziesz mogła uprawiać seksu, nie będziesz matką. To wszystko jest kompletną bzdurą, bo choć bezpestkowe nie miesiączkują, to nasz cykl menstruacyjny przechodzi w ten sam sposób, co cykl pestkowych. Seks penetracyjny nie jest możliwy do momentu wytworzenia pochwy (choć znam bezpestkowe, których początkowy rozmiar pochwy pozwolił na współżycie poprzez penetrację), jednak istnieją inne rodzaje seksu i to od Was i Waszych preferencji zależy na jaki seks i z kim macie ochotę! Dlaczego podkreślam „z kim”? Bo znam gabinety, w których osoby z MRKH usłyszały, że muszą być pełnoletnie i mieć stałego partnera (w domyśle osobę z penisem) by móc rozpocząć pracę z dilatorami (kolejny mit). Na koniec zostaje nam kwestia macierzyństwa. Bezpestkowe, jeśli chcą, mogą zostać rodzicami i mają na to trzy różne sposoby. Pierwszym z nich jest przeszczep macicy od żywej lub zmarłej dawczyni. Najbliższy i najlepiej rozwinięty ośrodek transplantacyjny znajduje się w Szwecji, jednak jest to bardzo skomplikowana i ryzykowna operacja. Drugą opcją jest surogacja, a ostatnią adopcja. Niestety, aktualnie adopcja jest jedyną dostępną alternatywą dla bezpestkowych w Polsce, a żeby rozpocząć procedury adopcyjne należy być w czteroletnim związku małżeńskim.

Zespół MRKH

DILATORY W MRKH

Na koniec chciałabym wrócić jeszcze na chwilę do dilatorów, które większość z Was może kojarzyć ze sceną z serialu Sex Education, w którym jedna z głównych bohaterek miała pochwicę. To najczęstsze zastosowanie rozszerzaczy, jednak mogą być one także przydatne dla osób chcących wytworzyć neowaginę oraz osób, które już ją mają i chcą zachować jej uformowany kształt. Z rozciąganiem pochwy jest trochę jak z rozciąganiem dziurki w uchu. Regularne rozciąganie i stopniowe przechodzenie na większy rozmiar sprawia, że tunel się powiększa, a w momencie, w którym przestajemy ćwiczyć, zaczyna się powoli obkurczać. Dlatego tak ważne jest regularne stosowanie rozszerzadeł, by wytworzona przez nas pochwa nie zmniejszyła się, co będzie skutkowało powtórzeniem procesu rozszerzania.

Zazwyczaj dilatory są zamawiane przez specjalistów/tki, którzy/re na pierwszej wizycie z rozszerzaczami tłumaczą w jaki sposób z niech korzystać, jednak ja na Waszym miejscu zasugerowałabym lekarzowi/rce określny zestaw, jeśli coś wpadnie Wam w oko. Na stronie Kinky Winky spodobał mi się zestaw dilatorów Inspire. Choć z niego nie korzystałam, to wygląda estetycznie, a kółeczko znajdujące się na końcu każdego z rozszerzadeł wydaje się być praktyczne. Zestaw jest wykonany z medycznego silikonu (kolejny plus dla dilatorów!), a jego aplikację ułatwi Wam lubrykant na bazie wody. Pamiętajcie, że stosujecie rozszerzadła dla siebie i swojej satysfakcji, dlatego niech to będzie dla Was przyjemnością. Potraktujcie to, jako nowe ćwiczenie dla własnej satysfakcji seksualnej!

PODSUMOWUJĄC

  • bycie bezpestkową nie jest niczym złym, a im częściej mówimy o zespole MRKH bez stygmtyzacji, tym łatwiej jest nam się z nim oswoić,
  • jeśli znasz osobę, która ma MRKH pamiętaj, by dać jej swobodną przestrzeń, nie wszystkim ten temat przychodzi łatwo,
  • tylko od Ciebie zależy, czy chcesz podjąć się rozszerzania pochwy,
  • zanim zdecydujesz się na korzystanie z dilatorów skonsultuj się z lekarzem/rką. Tak samo, jeśli poczujesz, że nadszedł czas na przejście na kolejny rozmiar.

ZUZANNA PIONTKE

ZDJĘCIA:
Unsplash
Bezpestkowe.pl - autorką logo jest Eugenia Wasylczenko

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone