sex shop, sklep erotyczny, sexshop online
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop
(ocen: 6)

Seks Skoncentrowany na Rozwiązaniach

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach;
  • Jak TSR wykorzystywany jest do pracy w obszarze seksualności;
  • Jak wprowadzić TSRowe idee do swojego życia seksualnego na co dzień.
terapia TSR

Jeśli psychoterapia do tej pory kojarzyła ci się wyłącznie z kozetką i milczącym staruszkiem w okularach lub też (wersja uwspółcześniona) z teczką testów, kwestionariuszy, nudnym wywiadem i sztywnym schematem pracy bez względu na to o czym chcesz rozmawiać... odepnij wrotki, bo to z czym za chwilę się zapoznasz może okazać się dość rewolucyjne.

terapia TSR

CZYM JEST TSR?

Oto czym jest Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (pozwolę sobie w punktach a jeśli wolisz nieco bardziej formalny język i naukowe opracowania odsyłam cię do zapoznania się z tekstami na stronie Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach pod adresem www.psttsr.pl).

  1. Jeśli coś działa – rób tego więcej. Żaden terapeuta nie powie Ci co masz zrobić, raczej spróbuje wraz z Tobą odkryć co najbardziej służy Tobie i celowi, który chcesz zrealizować, bo...
  2. Patrzenie w przyszłość, która jest przez ciebie preferowana jest najbardziej użyteczne jeśli chcesz zmiany. Zapomnij więc o niekończących się powrotach do dzieciństwa (no chyba, że miałoby to wnieść coś do Twoich rozwiązań).
  3. Jeśli coś nie działa – rób coś innego. Serio. Cokolwiek byle nie to co i tak nie przynosi pożądanego efektu. Szukaj sposobów, terapeuta/ka Ci pomoże, ale...
  4. Nie doradzi Ci, ponieważ nie wie lepiej co jest dla Ciebie dobre ani co powinnaś/powinieneś zrobić. Oczywiście osoba pomagająca powinna mieć aktualną wiedzę z zakresu psychologii lub medycyny, znać się na komunikacji i technikach obniżania napięcia oraz potrafić profesjonalnie prowadzić proces terapeutyczny, ale ekspertem od swojego życia jesteś Ty sam/a/x.
  5. Jeśli coś się nie zepsuło – nie naprawiaj. Banalne? A ile razy zdarzało Ci się wpadać w wir poszukiwania problemu tam gdzie go nie ma? Zatem...
  6. Tu nie zajmujemy się budowaniem teorii na temat możliwych przyczyn Twojego problemu. Tak, wiem. Jesteśmy niewolnikami przekonania, że należy poznać przyczynę, żeby rozwiązać problem. Ale możliwych źródeł problemów jest tak wiele, a przyczyny tak często niemożliwe do wyeliminowania (prawdopodobnie nie da się też zmienić przeszłości), więc...
  7. Terapia TSR nie oferuje rozwiązywania problemów. Oferuje coś o wiele cenniejszego – budowanie rozwiązań. Czujesz różnicę?
terapia TSR

Jednym z fundamentów TSR jest nienormatywność – zakładamy, że każdy/a z nas postrzega świat subiektywnie, więc rzeczywistość jest taka jaką ją postrzegasz (nawet jeśli Twój dyplomowany terapeuta mający wieloletnie doświadczenie zawodowe postrzega świat inaczej, to jego perspektywa nie jest ważniejsza od Twojej). Dlatego w TSR rezygnujemy z oceniania na rzecz niewartościującego poznawania świata Klienta/Klientki.

terapia TSR

TSR W PRAKTYCE

Przykład z mojej praktyki?
Jeśli jesteś osobą, której ekspresja płci nie mieści się w „powszechnie” przyjętym stereotypie kobiecości lub męskości nie będę Cię oceniać ani naprowadzać na jedyną słuszną drogę. Zamiast tego pomogę Ci odkryć co jest dla ciebie ważne w obszarze płci, tożsamości i samoidentyfikacji i wspólnie zastanowimy się jak to realizować w świecie pełnym społecznych cis-norm.

terapia TSR

Inny przykład?
Chyba wszyscy/wszystkie chcemy tego samego – chcemy być osobami szczęśliwymi. Jeśli uważasz, że częścią twojego szczęśliwego życia ma być satysfakcjonujący seks, to przygotuj się dobrze z definicji tego czym jest „satysfakcjonujący seks” dla Ciebie. Będziemy szczegółowo budować wizję tego, jakiego seksu TY pragniesz tak NAPRAWDĘ. Naturalnie uwzględnimy Twoje osoby partnerskie (a widzimisię terapeuty nie ma najmniejszego znaczenia o ile Twoja wizja nie stanowi poważnego zagrożenia dla Ciebie lub innych). To oznacza, że śmiało możemy rozmawiać np. o tym jak robić dobrze konsensualny kink o jakim marzysz, jakie aktywności seksualne wywalić do kosza skoro ich nie pragniesz, ale uważasz jedynie, że to przykra powinność (patrz: nie działa -rób coś innego), jakie ścieżki rozwoju psychoseksualnego możesz obrać (nie, nie zalecę Ci przebieranek albo fantazjowania jeśli tego osobiście nie chcesz).

terapia TSR

TERAPIA UWZGLĘDNIAJĄCA KONTEKST

TSR należy do rodziny ponowoczesnych nurtów terapeutycznych. Całe szczęście, bo dzięki temu dobrze się trzyma ze współczesną wiedzą psychologiczną i seksuologiczną (chociażby na temat różnorodności orientacji psychoseksualnych czy też dolegliwości bólowych podczas współżycia). Żadnego wciskania kitu o nadopiekuńczej matce jako źródle Twoich nieheteronormatywnych fantazji, żadnych zazdrości o penisa u kobiet z wysokim potencjałem seksualnym, żadnych wariacji na temat tego że aseksualność to tylko taka oziębłość seksualna (niepozdrawiamy stereotypów i zdezaktualizowanych koncepcji psychoterapeutycznych).

terapia TSR

Warto dodać, że „myślenie TSR’owe” jest myśleniem systemowym i holistycznym, a zatem ujmuje człowieka w całej jego złożoności i uwzględnia konteksty, w których żyje. Możliwa jest zatem praca z parą lub polikułą (tak, w ramach otwartości na ludzką różnorodność mam głęboki szacunek i pełne uznanie dla modelu relacji, który wybierasz a w gabinecie stoją więcej niż 2 czy 3 fotele). Wiem, że niektórzy bardzo chcą mieć dzieci, ale wiem też, że nie wszyscy. I wiem, że niektórzy bardzo gloryfikują seks z penetracją, znów - nie wszyscy za takim przepadają. Więc jeśli Waszym celem jest to aby seks był przyjemny (dla wszystkich zaangażowanych stron) to musimy dojść do tego co dla kogo jest przyjemne i przestać upierać się przy tym, że np. każda osoba z waginą ma osiągać spełnienie za pomocą penetracji przez osobę z penisem, bo osoba z penisem tylko tak wyobraża sobie stosunek. Krótko mówiąc - refleksji i krytyce poddamy wpływające na Ciebie zewnętrzne uwarunkowania. Podczas sesji będziemy o tym rozmawiać i poszukiwać czegoś co będzie pasowało każdej z osób (patrz: znajdź to co działa a następnie rób tego więcej).

terapia TSR

Ah i komunikacja. Jest bardzo seksi. Zdziwisz się jak mało czasu poświęcimy na tematy wprost związane z seksem a jak wiele na kwestie dotyczące porozumiewania się w relacji. Będzie trochę o tym co czujesz (np. niepewność, lęk), czego potrzebujesz (np. bezpieczeństwa, bycia wysłuchanym/ą), czego oczekujesz (np. zadbania o high quality time w związku lub konkretnego rodzaju pieszczot). Nie jest to bardzo skomplikowane, ale z początku łatwo nie będzie jeśli nie było się uczonym mówienia o uczuciach i ich słuchania. W ramach uważności na kontekst przyjrzymy się też temu jaki wpływ na Twoje wewnętrzne przekonania na temat seksualności mają przekazy kulturowe i/lub rodzinne. Czasem warto się spod nich uwolnić.

MAŁE ĆWICZENIE DLA CIEBIE

Zapraszam do zastanowienia się nad dwiema kwestiami:

Primo. Jakie są twoje największe nadzieje dotyczące twojego życia seksualnego? (pamiętaj, przy tym że seksualność to nie tylko seks sam w sobie). Opisz swoje wymarzone życie seksualne - relacje, związek, sferę erotyczną, uczuciową, zdrowie, prokreację, poczucie kobiecości/męskości/etcetera..., namaluj je, narysuj, napisz o tym piosenkę, gotową odpowiedź powieś na lodówce (albo w innym widocznym miejscu aby wciąż pamiętać co jest dla Ciebie ważne i do czego zmierzasz).

Sekundo. Jaką najmniejszą rzecz możesz zrobić już dziś lub jutro żeby o kroczek przybliżyć się do tego by Twoje nadzieje urzeczywistniły się? Możesz stworzyć listę małych kroczków, z czasem realizować je, a także dopisywać kolejne, które przyjdą ci do głowy. Przykład z życia jednego z Klientów: kupić binder, pogadać z przyjaciółmi o tym jak to jest być osobą trans, skrócić włosy, nawiązywać znajomości w queerowym środowisku.

Albo historia innej osoby: zaprzestać uprawiania seksu w sposób, który powoduje ból, zapisać się do fizjoterapeutki uroginekologicznej na badanie, wykonywać raz dziennie ćwiczenia relaksacyjne (uczyć się oddychania przeponowego), polubić się z własną cipką (gdzie jest łechtaczka i po co mi ona?).

Dziękuję za uwagę. Daj znać czy tekst był dla ciebie jakkolwiek inspirujący, pomocny, ciekawy, poruszający... A jeżeli potrzebujesz spotkać się i porozmawiać – zapraszam do kontaktu: kontakt@magdalenalabedz.pl

MAGDALENA ŁABĘDŹ

O AUTORCE

Magdalena Łabędź to psycholożka, certyfikowana terapeutka TSR, trenerka w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji i edukatorka seksualna, specjalistka w dziedzinie seksualności.

Więcej o Magdalenie na jej stronach:
magdalenalabedz.pl
facebook.com/seks.i.psyche

Magdalena Łabędź

ZDJĘCIA:
Unsplash
Gender Spectrum Collection

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone