sex shop, sklep erotyczny, sexshop online
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop
(ocen: 12)

BDSM dla początkujących

Próbowanie nowych rzeczy w sypialni jest bardzo ekscytujące. Szczególnie, gdy robimy coś niegrzecznego... A urozmaicone życie seksualne to częstsze i intensywniejsze orgazmy!

Trylogia 50 twarzy Greya zainspirowała wielu ludzi do wyjścia poza seksualną strefę komfortu i zainteresowania się BDSM (skrót od bondage, dominacja, sadyzm, masochizm), zdecydowanie zmieniając sposób, w jaki postrzegamy seks, ale i jakie gadżety erotyczne wybieramy. Dlatego w dzisiejszym mini poradniku zapraszamy Cię na wycieczkę po BDSM dla początkujących.

BDSM

CZYM JEST BDSM?

BDSM (skrót od bondage, dominacja/dyscyplina, sadyzm, masochizm) to dla jednych styl życia, dla innych – sposób na seksualne spełnienie od czasu do czasu. Sposobów na BDSM jest tyle, ilu ludzi zainteresowanych tym tematem. Niektórzy będą więc odwoływać się do praktyk BDSM wyłącznie w kontekście bondage, czyli sposobów krępowania ciała, podczas gdy inni pójdą raczej w stronę impact play – sztuki zadawania bólu przy użyciu różnych narzędzi, a jeszcze inni w scenariusze z elementami dyscypliny i uległości. BDSM mogą oddawać się osoby każdej płci i orientacji seksualnej.

Czym dokładniej są poszczególne elementy BDSM?

Bondage – fizyczne lub psychiczne krępowanie ciała. Fizyczne, np. przy użyciu lin, taśm, kajdan; psychiczne – chęć utrzymania danego ułożenia ciała lub pozycji przez dłuższy czas, np. w klęczeniu, z rękami założonymi za głową itp.

Dyscyplina – zakłada przestrzeganie wcześniej ustalonych reguł, zakazów i nakazów. Zasady te nie są jednak uniwersalne i każdy ustala je indywidualnie. Mogą one obejmować m.in. sposób zwracania się do osoby dominującej, nieodzywanie się lub nieprzeżywanie orgazmu bez uprzedniego pozwolenia.

Dominacja i uległość (D/s) – to układ, w którym za obopólną zgodą jedna strona dominuje, a druga pozostaje uległa. Może on ograniczać się wyłącznie do sfery seksualnej, jak i rozszerzać się na inne dziedziny życia.

Sadyzm i masochizm – to chęć zadawania i doświadczania fizycznego bólu. Element sadyzmu i masochizmu nie jest warunkiem koniecznym angażowania się w BDSM. Ból może być zadawany przy użyciu narzędzi lub bez nich oraz przybierać różne formy – od łagodnego szczypania aż po zabawy z udziałem nacinania ciała, elektrostymulacji lub parzenia.

BDSM – JAK ZACZĄĆ?

Możesz zastanawiać się, jak rozpocząć przygodę w BDSM. Na wstępie podkreślamy jednak: w tych wkraczających w sferę tabu praktykach, nie ma jednego i słusznego protokołu zachowań – BDSM będzie w twojej relacji tym, czym chcesz, aby był. Nie może jednak odbywać się bez świadomej zgody obydwu zaangażowanych stron oraz pełnego zaufania do partnera_ki. Celem BDSM nie jest bowiem odreagowanie na drugiej osobie swoich frustracji związanych z nią czy z czymś kompletnie spoza relacji. To nie przyjemność czerpana z ranienia innych czy bycia ranionym – to po prostu rozkosz przeżywana w wyniku przekraczania własnych granic – psychicznych lub fizycznych – oraz, w przypadku osób dominujących, asystowania innym przy tego typu przekroczeniach. Relacja D/s opiera się przede wszystkim na odpowiedzialności, ponieważ od działań osoby dominującej zależy, czy osoba uległa będzie bezpieczna i zadowolona.

Wielu adeptów BDSM ogranicza swoje zabawy wyłącznie do sypialni, ewentualnie seks-klubów, lochów i innych przestrzeni gry. Zdarzają się jednak osoby funkcjonujące w relacji D/s 24 godziny na dobę, poddając kontroli i dyscyplinie całe swoje życie.

Jeżeli jeszcze się wahasz, wiedz, że BDSM może mieć bardzo dobry wpływ na cały Twój związek! Okazuje się bowiem, że pary wprowadzające BDSM do sypialni w dużo mniejszym stopniu narzekają na problemy z komunikacją w relacji, ponieważ nie ograniczają swoich żądz do ogólnie przyjętych norm, pozostając w zgodzie z seksualnością swoją oraz innych ludzi. Dlatego...

NIE OCENIAJ

Dla jednych szczytem BDSM będzie przykucie kogoś do łóżka kajdankami obleczonymi futerkiem i tyle. Aby cieszyć się z praktyk związanych z BDSM, trzeba zdefiniować je dla siebie i robić tylko to, z czym czujesz się dobrze. Uniwersalne scenariusze BDSM nie istnieją. To, że chcesz zrobić w sypialni coś niecodziennego, nie znaczy, że musisz robić absolutnie wszystko, co przypisuje się danemu stylowi życia. Prawda jest taka, że sięganie po elementy BDSM jest dużo powszechniejsze niż Ci się wydaje. Zdajemy sobie przy tym sprawę, iż seks jest dla ludzi, ale nie wszystko w nim jest dla każdego.

METODA MAŁYCH KROKÓW

Nawet jeżeli BDSM jest czymś, co od dawna występuje w twoich fantazjach erotycznych, wprowadzaj te praktyki stopniowo. Przygotuj się na to, że wspólnie z drugą osobą będziecie dopiero uczyć się użytkowania nowych akcesoriów, próbować, co najbardziej Wam się podoba oraz... popełniać błędy. Bo może w swoich fantazjach jesteś przywiązany_a do łóżka, partner_ka polewa Cię gorącym woskiem i przygląda się temu druga para, ale umówmy się, że nie jest to najlepszy pomysł na pierwszy wieczór z BDSM. Wiele osób zastanawia się więc, jak przejść od fantazji do rzeczywistości, jak zacząć BDSM w realnym świecie.

Najpierw porozmawiajcie. BDSM zaczyna się i opiera na otwartej komunikacji, ponieważ w znacznym stopniu przesuwa nasze granice, powinien opierać się na otwartej komunikacji. Tylko dzięki rozmowie zrozumiesz, czego pragnie partner_ka oraz zakomunikujesz, czego pragniesz Ty. Rozmowa przed spróbowaniem nowych rzeczy to również doskonałe pole do negocjacji oraz rozpoznania, czy twoja wizja BDSM pokrywa się z wizją drugiej osoby, jakie scenariusze BDSM pojawiają się w Waszych fantazjach, a to bez wątpienia pozwoli uniknąć niezręcznych sytuacji w przyszłości. Jeżeli planujecie używać akcesoriów, pomówcie o zasadach bezpieczeństwa oraz upewnijcie się, że znacie choćby podstawy użytkowania danych gadżetów, aby nie zrobić drugiej osobie krzywdy. Możecie również zaopatrzyć się w instruktażowe DVD o sztuce krępowania ciała lub obejrzeć kilka inspirujących filmów, które bazują na BDSM.

KINKY PORADA: Sporządźcie listę!
Lista praktyk czy gadżetów, których chcecie spróbować – im bardziej szczegółowa, tym lepiej – pozwoli wam rozpocząć przygodę z BDSM. W tym celu sporządźcie tabelę z czterema nagłówkami: „co?”, „tak”, „nie”, „może” oraz rubryką „komentarze”.
W „co?” umieśćcie te aktywności czy zabawki, o których wprowadzeniu rozmawialiście_łyście. Nie wiecie od czego zacząć? Najbardziej popularne scenariusze BDSM to: role-playing, D/s, klapsy, kajdanki BDSM, wiązanie/krępowanie ciała, opaski na oczy, ciągnięcie za włosy, przebieranki, pejcze, bicze, paletki, gorący wosk, wibratory, dilda, korki analne. Nawet jeżeli są to aktywności, co do których się wahacie lub których za nic w świecie nie chcecie doświadczyć, umieśćcie je na liście. To pozwoli wam uniknąć sytuacji, w których partner_ka w przypływie kreatywności zacznie robić coś, na co nie macie ochoty.
Tak powstałą listę wydrukujcie w dwóch egzemplarzach i wypełnijcie indywidualnie, odhaczając odpowiednio „tak”, „nie”, lub „może”. Pole „komentarze” niech posłuży wam do doprecyzowania wszystkich „może” lub „tak, ale...”. Następnie porównajcie swoje listy! Będzie to doskonała podpowiedź, jak zacząć BDSM w Waszym konkretnym przypadku.

Choć nie potrzebujesz specjalnej umowy przed wprowadzeniem BDSM do sypialni, polecamy wcześniejsze ustalenie granic, a one – jak powszechnie wiadomo – to sprawa bardzo indywidualna. Przyda się również tak zwane „bezpieczne słowo”, którego użycie zatrzyma akcję, gdy partner_ka posunie się za daleko lub osoba dominowana poczuje się niekomfortowo. „Bezpiecznym słowem” może być jakiekolwiek słowo, które raczej nie pojawia się podczas erotycznej gry, na przykład „banan” albo – bardzo często spotykane w świecie kinku – posłużenie się kolorami sygnalizacji świetlnej. „Żółte” będzie sygnałem dla osoby dominującej, aby zwolnić lub zmniejszyć intensywność pieszczot, zaś „czerwone” natychmiast zatrzyma akcję. „Zielone” używane od czasu do czasu może służyć jako potwierdzenie, że to, co robi partner_ka bardzo ci się podoba. Ustalenie kodu przyda się nawet, jeżeli nie zamierzacie wykraczać poza scenariusze opierające się na wykorzystaniu jedynie opaski na oczy czy kajdanek, ponieważ oferuje poczucie komfortu psychicznego osoby dominowanej, która wie, że w każdym momencie będzie mogła przerwać akcję. Ta świadomość pozwoli Wam z sukcesami realizować wszelkie scenariusze BDSM.

KINKY PORADA: Bardziej D/s, a może i jedno, i drugie?
Sprawdź, czy lepiej czujesz się w roli dominującej czy uległej. U wielu ludzi ten podział nie jest stały. Pary – w zależności od chęci lub nastroju – bardzo często wymieniają się rolami.

Bardzo ważne: nie zapomnijcie o grze wstępnej, pocałunkach oraz pieszczotach przed wprowadzeniem elementów BDSM do sypialni. Odpowiednia rozgrzewka oraz idące z nią podniecenie sprawią, że nowe praktyki przyjdą dużo naturalniej.

AKCESORIA BDSM DLA POCZĄTKUJĄCYCH I PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE BDSM

Rozpoczęcie przygody z gadżetami do BDSM jest szalenie proste, choć mamy świadomość, że początkujący mogą mieć niemały problem z wyborem gadżetów. Podkreślamy przy tym, że współczesne akcesoria BDSM to nie wyłącznie skóra i metal – miłośnicy szyku z pewnością docenią fakt, że akcesoria produkuje się również z innych materiałów. Osobom, które stawiają pierwsze kroki w BDSM, w szczególności polecamy gotowe zestawy zawierające eleganckie, ale i proste w użyciu akcesoria. Wielu z pewnością przypadnie do gustu zestaw Adore Me od Lelo, w skład którego wchodzą satynowe kajdanki, opaska na oczy, a także mini wibrator. Jeżeli chcesz posunąć się nieco dalej, sięgnij po pasy do krępowania ciała lub specjalną taśmę. Ich przewagą nad produktami ze sklepu dla majsterkowiczów jest to, że zostały wykonane z miłych dla ciała materiałów, które nie zostawiają otarć na skórze. Możesz więc zaopatrzyć się w odpowiednie gadżety i wokół niech budować własne scenariusze BDSM.

taśma bdsm pasy do krepowania
KINKY PORADA: spróbuj wiązania psychologicznego
Jeżeli masz wątpliwości co do wiązania lub bycia wiązanym_ą fizycznie, spróbuj wiązania psychologicznego. Podczas tej gry partner_ka „związany_a” jest wyłącznie komendą, że ma pozostać bez ruchu w określonej pozycji. Jest to bardzo podniecające, szczególnie dla tych, którzy lubią łamać zasady, bo wiedzą, że zostaną za to ukarani.

OPASKA NA OCZY

Jest to akcesorium, które nie dotyczy wyłącznie praktyk BDSM. W jej charakterze sprawdzi się zarówno krawat czy szal. Eleganckie opaski na oczy są nie tylko wygodniejsze w użyciu, ale również pozwalają urozmaicić erotyczną grę. Na przykład zestaw No Peeking pozwoli osobie dominowanej zasygnalizować, na jaki rodzaj zabaw ma danego dnia ochotę. Niech biała maska będzie zarezerwowana dla doznań delikatnych, zaś czarna – ostrzejszych.

maska na oczy maska na oczy 50 shades of grey
KINKY SCENARIUSZ BDSM:
Wersja łagodna - zgadnij, co to! Pozwól, aby druga osoba pieściła cię przedmiotami o różnej temperaturze bądź fakturze. Twoim zadaniem będzie odgadnąć, co to jest. Smakosze mogą zaangażować się w tę zabawę z rzeczami do jedzenia.
Wersja ostra – zaproponuj osobie, która ma zawiązane oczy, sesję klapsów. Zmieniaj tempo i intensywność uderzeń, co pozwoli połączyć ekscytację z odrobiną niepewności.

WIĄZANIE

Krępowanie ciała to sztuka bardzo często spotykana w BDSM, ale profesjonalne Shibari wymaga nieco pracy i zaangażowania. Tym, którzy nie lubią czekać, polecamy skorzystanie z kajdanek lub gotowych pasów, które umożliwią przywiązanie partnera_ki do łóżka za nogi i ręce (w formie rozgwiazdy) lub skrępowanie jego_j rąk ponad głową lub związanie kostek. Dobrym i praktycznym w stosowaniu urozmaiceniem jest zastosowanie obroży BDSM, do której przyczepia się smycz BDSM umożliwiającą łatwe "prowadzenie" drugiej osoby.

KINKY PORADA:
Jeżeli jesteś osobą krępowaną, upewnij się, że w zasięgu ręki masz tak zwane „nożyczki bezpieczeństwa”, dzięki którym szybko sam_a wyswobodzisz się z więzów. Nie oznacza to, że nie masz zaufania do partnera_ki, ale że dbasz o Wasze wspólne bezpieczeństwo. Choć to mało prawdopodobne, osobie dominującej podczas gry może stać się coś, co będzie wymagało natychmiastowej interwencji, a mały jest pożytek z kogoś, kto przez dwadzieścia minut walczy z ciasnym supłem.

KNEBEL – SCENARIUSZ BDSM DLA BARDZIEJ ZAAWANSOWANYCH

Knebel BDSM towarzyszy zazwyczaj krępowaniu ciała, a w wymiarze psychologicznym gwarantuje osobie uległej jeszcze większe poczucie bezbronności. Zakneblowanie partnera_ki sprawia, że nie może wywierać wpływu na akcję słowami, co wielu entuzjastom kneblowania daje rozkosz wynikającą z całkowitego poddania się. Możesz sięgnąć po knebel w postaci kulki lub użyć taśmy bądź szala, a nawet – w zależności od kontekstu gry – dziecięcego smoczka.

erotyczny knebel taśma bdsm
KINKY PORADA: A co z „bezpiecznym słowem”?
Choć zakneblowana osoba nie może mówić, nie oznacza to, że nie może przerwać gry w momencie, gdy poczuje się niekomfortowo. „Bezpieczne słowo” w tym wypadku powinno być jasnym znakiem wizualnym, na przykład pokazaniem trzech palców lewej dłoni. Bardzo ważne jest, aby osoba dominująca pozostała uważna na wszelkie sygnały płynące od osoby uległej. Ciekawostka: po znaki wizualne w BDSM sięgają osoby niesłyszące lub głuchonieme.

ZMYSŁOWE KLAPSY

Jeżeli chcesz opanować sztukę zadawania przyjemnego bólu, zacznij od pośladków oraz tylnej części ud. To bezpieczne części ciała, których uderzanie nie niesie za sobą ryzyka wyrządzenia drugiej osobie krzywdy. Pośladki są przy tym duże oraz mięsiste, więc są w stanie znieść zarówno delikatne, jak i mocniejsze uderzenia.

KINKY SCENARIUSZ BDSM: Antycyp... AU! …cja
Planując sesję klapsów, zadbaj o jej odpowiedni nastrój. Dla osoby uległej najprzyjemniejsze okażą się tutaj oczekiwanie oraz niepewność, kiedy nastąpi kolejne uderzenie i jak mocne będzie. Nie wahaj się eksperymentować z różnymi typami doznań – całuj pośladki partnera_ki, przesuwaj po nich paznokciami bądź piórkiem, klep je, a następnie masuj. Kolejność dowolna. Najważniejsze, aby partner_ka nie wiedział_a, co za chwilę się wydarzy.

Sesję klapsów możesz urozmaicić również sięgając po kulki gejszy oraz kulki analne wyposażone w wewnętrzne ciężarki. Pomagają one zintensyfikować doznania płynące z klapsów, ponieważ ich drgania z każdym uderzeniem odczuwane są przez osobę, która ma akcesorium wewnątrz.

kulki gejszy B Balls Fun Factory
KINKY SCENARIUSZ BDSM: Poddaj się sesji klapsów z pełnym pęcherzem!
Pełny pęcherz u kobiety w miarę drgań będzie napierał na punkt G, zaś u mężczyzny ćwiczył jeden z mięśni zwieraczy, który może być również wykorzystywany do... powstrzymywania oraz kontroli orgazmu.

Wybierając gadżety do klapsów, nie wahaj się próbować, które z nich są dla ciebie najlepsze. Może się okazać, że Ty i partner_ka macie całkowicie inne preferencje – on_a może woleć ostre uderzenia palcata, a ty – tępe uderzenia paletki. Wiele sklepów stacjonarnych z wolnym dostępem do półek pozwala na sprawdzanie akcesoriów przed zakupem. Jeżeli kupujesz online, spróbuj innego triku – znajdź w domu przedmioty, które w jakiś sposób przypominają Twoje wymarzone akcesoria. Kluczem jest choćby podstawowe zorientowanie się, jakie odczucia gwarantują. Dlatego jeżeli masz ochotę zakupić packę, spróbuj wcześniej grubego paska do spodni, jeżeli paletkę – sprawdź tę do pingponga lub... kuchenną szpatułkę.

KINKY PORADA
Używaj bicza nie tylko do smagania ciała drugiej osoby. Bicz sprawdza się doskonale również jako narzędzie do gładzenia oraz łaskotania.

PO SESJI

Dla wielu osób BDSM niesie ze sobą bardzo intensywne przeżycia, dlatego bardzo ważne jest, aby po zakończonej sesji zadbać o intymność – zaoferować osobie uległej coś do picia, natrzeć kremem obolałe miejsca, przytulić się oraz porozmawiać o tym, co właśnie się wydarzyło. Dla obydwu stron będzie to jasny sygnał końca gry oraz powrotu do codzienności, co jest szczególnie ważne w przypadku tych par, które preferują ostrzejsze zabawy.

A na zakończenie: nie przenoś tego, co w sypialni poza nią. To, że partner_ka w łóżku jest osobą uległą, nie oznacza, że przekreśla to partnerstwo. Najważniejsze, by oddzielić to, co dzieje się w łóżku od spraw poza nim, a w seksie, niezależnie od przyjętej roli, być tu i teraz.

proseksualna

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone