Mieliśmy wielką przyjemność udzielić wywiadu portalowi Seksualność Kobiet. Poniżej zamieszczamy mały fragment tej rozmowy.
Prowadzisz queer sex shop. Czy możesz wyjaśnić, co to queer i dlaczego sklep jest akurat queerowy?
Zacznę może od etymologii samego terminu. W przeszłości słowo ‘queer’ było wyzwiskiem kierowanym w stronę osób o orientacji odmiennej od heteroseksualnej. Oznaczało ‘pedała’, ‘lesbę’, ‘dziwadło’, ‘odmieńca'... w latach 80-tych ubiegłego wieku środowiska gejów i lesbijek zaczęły przejmować termin ‘queer’ dla siebie, dzięki czemu wyraz ten zaczął tracić swój pejoratywny charakter.
Współcześnie odnosi się on do światopoglądu, a także teorii naukowej, zakładających, że nie należy ludzi dzielić na homo, hetero i bi, na kobiety i mężczyzn, na „normalnych” i „odmiennych”. U podstaw takiego podejścia leży założenie, że wszyscy ludzie są różni i nie należy ich dzielić na jakieś ściśle określone grupy. Granice bywają bowiem bardzo płynne, a pojęcia, którymi się na co dzień posługujemy, nie oddają złożoności zjawisk związanych z ludzką tożsamością płciową i orientacją seksualną. Hetero, trans czy biseksualiści to nie są homogeniczne grupy. Wszyscy ludzie różnią się od siebie, są odmieńcami. Są queer.
Dalszą część wywiadu można przeczytać na portalu seksualnosc-kobiet.pl