sex shop, sklep erotyczny, sexshop online
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop
(ocen: 2)

Celebracja cielesności (na święta)

Tradycje porządkują nam życie. Układają chaos w zjadliwe porcje. Porządkują nasze działania, zachowania, interakcje.

Okres przesilenia zimowego to dla wielu osób czas, w którym tradycje jeszcze silniej dochodzą do głosu. Zyskując wysoki priorytet, kierują ciałami po sklepach, kuchniach, domach rodzinnych. Każą spieszyć się, nosić, przygotowywać, pakować, karmić, jeść, prezentować się, uśmiechać, dawać, dziękować – czasem za naszą pełną zgodą, a czasem do przesady, którą odczuwa się dopiero po fakcie.

Nasze ciała są narzędziami, których używamy na co dzień do interakcji ze światem. Dobrze jeśli również na co dzień je celebrujemy – masażem, aktywnością fizyczną, seksem solo lub nie-solo, jedzeniem, gorącym (albo zimnym) prysznicem, tańcem, kremikiem do twarzy. W okresie świątecznym może się jednak zdarzyć, że tradycja świętowania weźmie górę, a dobrobyt naszego ciała zejdzie na dalszy plan.

Dziś chcę Ci więc zaproponować wyzwanie. Bez względu na to czy i jakie tradycje świętujesz w okresie przesilenia zimowego, niech jedną z tych tradycji od teraz stanie się świadoma celebracja cielesności.

Jak można taką tradycję wprowadzić w życie? Mam dla ciebie 8 propozycji – do wyboru, do koloru. Upatrz wśród nich te, które Ci odpowiadają lub użyj ich jako inspiracji do stworzenia własnej listy. Może położysz fundament pod nową tradycję celebracji ciała, która będzie trwać cały rok?

1. POMYŚL O SWOIM CIELE JAK O PRZYJACIELU

Co robisz gdy bliska ci osoba przychodzi do ciebie i zaczyna opowiadać o tym jaka jest zmęczona i zabiegana? Mówisz ‘zwolnij, nie morduj się tak’, ‘mogę coś dla ciebie zrobić?’, ‘ale wiesz, że mi prezentu nie musisz kupować?’.

A co mówisz, gdy twoje ciało woła, że potrzebuje wytchnienia?

Często zdarza się, że inne osoby obdarowujemy większą dobrocią i wyrozumiałością niż samych siebie. Umiemy doradzać gdy stawką jest szczęście innych ludzi, jednak sami możemy mieć problem z zastosowaniem własnych rad. Okazuje się, że w stosunku do siebie mamy głównie oczekiwania – a gdzie podziała się wyrozumiałość?

Dlatego pomyśl o swoim ciele jak o przyjacielu. O osobie, która przychodzi do ciebie i zwierza ci się ze swoich spraw. Tak jak resztę bliskich ci osób, tak i swojego ciało-przyjaciela regularnie pytaj o samopoczucie. Co tam u ciebie, ciało? Jak ci leci, ciało? Czego potrzebujesz, ciało? Czy mogę coś dla ciebie zrobić?

celebracja cielesności, ciało

2. SŁUCHAJ SWOJEGO CIAŁA

Pozwól swojemu ciało-przyjacielowi się wygadać. Stwarzaj mu okazję do tego, by zabrał głos. Wysłuchaj go. Postaraj się go nie oceniać. Jeżeli podzieli się z tobą swoimi troskami, skup się na tym, jak możesz mu pomóc.

W przedświątecznym biegu czy podczas świątecznych wizyt łatwo zapomnieć o swoim ciało-przyjacielu. Dlatego ustaw sobie alarm w telefonie. Niech – na przykład dwa razy dziennie – alarm przypomni ci, by stworzyć przestrzeń do rozmowy z twoim ciałem.

celebracja cielesności, ciało

3. UBIERZ SWOJE CIAŁO TAK, JAK CHCE

Kolejnym sposobem dbania o ciało-przyjaciela jest ubranie go w to, w czym będzie się dobrze czuł. Może to oznacza sweter z reniferem, może obcisłe wdzianko, a może spodnie na gumkę. Jeżeli zamierzasz wraz ze swoim ciałem podróżować, nosić, pałaszować – pamiętaj jak ważna jest dla niego wygoda.

Skonsultuj z nim swoje plany ubraniowe i wspólnie poszukajcie równowagi pomiędzy prezencją a komfortem.

celebracja cielesności, ciało

4. ODDYCHAJ

Świętowanie może być źródłem całej masy emocji. Od radości i ekscytacji, przez stres, aż po smutek czy złość. Podczas gdy ty odczuwasz emocje, twoje ciało obraca nimi wewnątrz siebie, starając się jak najlepiej nimi zarządzać. Pomóż mu w tym.

Oddychaj. Przez większość czasu twój ciało-przyjaciel robi to za ciebie, ale czasem przejmij od niego pałeczkę i weź świadomą odpowiedzialność za proces oddychania.

Zatrzymaj się. Zamknij oczy. Pozwól brzuchowi się rozluźnić. Oddychaj powoli i głęboko. Pozwól, by ciało podyktowało Ci spokojne tempo. Wsłuchaj się w nie. Skorzystaj z okazji, by zapytać ciało jak się miewa. Czego mu potrzeba?

celebracja cielesności, ciało

5. STWÓRZ PRZESTRZEŃ DLA SIEBIE

Może chciałoby poleżeć? A może poskakać? Może potrzebuje wyrzucić z siebie (niedobrą) energię? A może chce być pogłaskane?

Regularnie znajduj osobną przestrzeń dla siebie i swojego ciała. Może nie chcieć skakać czy wydawać z siebie dźwięków w towarzystwie osób, które nie należą do waszego wewnętrznego kręgu. Zorganizuj mu więc kawałek bezpiecznej przestrzeni i pozwól mu na to, czego potrzebuje. Nawet jeśli wydaje ci się to dziwne. Nawet jeśli nie do końca rozumiesz dlaczego. Nawet jeśli miałyby z tego wyniknąć ‘niemiłe’ zapachy. Nie cenzuruj ciało-przyjaciela gdy jesteście we dwoje.

celebracja cielesności, ciało

6. JEDZ

Masz prawo jeść. Chcesz wpałaszować 20 pierogów? Proszę bardzo. Trzeci kawałeczek serniczka? Bierz.

Tradycje jedzeniowe to często jedne z ulubionych punktów programu pod koniec grudnia. Pozwól więc sobie na przyjemność jedzenia jeśli taką masz chęć. I doceń swoje ciało za to, jakie doznania ci funduje.

Podziękuj podniebieniu i kubkom smakowym. Nie wciągaj brzucha jeśli daje ci znać, że jest pełny. On właśnie ciężko pracuje. Polej mu (wody). Pogłaszcz go.

I słuchaj swojego ciała, gdy będzie mówiło, że jego pojemność się kończy.

celebracja cielesności, ciało

7. NIE JEDZ

Masz prawo nie jeść.

Nie lubisz karpia? Nie jedz. Nie chcesz dokładki? Nie jedz. Nie masz ochoty na deser? Nie jedz.

Twój ciało-przyjaciel jest w komitywie wyłącznie z tobą. Tylko wy wspólnie decydujecie co trafi do jego wnętrza. Nikt inny, choćby bardzo chciał, nie ma w tej kwestii nic do powiedzenia.

Jeśli natomiast komuś w twoim otoczeniu wydaje się, że jest inaczej, stań w obronie swojego ciało-przyjaciela. Zastosuj technikę zdartej płyty. Powtarzaj po prostu: nie. Nie. Nie. Nie. Nie musisz wymyślać wymówek. Usprawiedliwiać się. Tłumaczyć. Jeśli twoje ciało mówi ‘nie’, i ty mów ‘nie’. Nie. Nie. Nie.

Zdarta płyta szybciej się otoczeniu znudzi niż niewyczerpane źródło wymówek (które można próbować podważać).

celebracja cielesności, ciało

8. PRZYTUL SIĘ

Może się zdarzyć, że jakieś osoby będą miały coś do powiedzenia na temat twojego ciało-przyjaciela. Może jest ‘za duży’ / ‘za mały’? Może ‘urósł’ lub ‘zmalał’ od zeszłego roku? Może jest ‘za mało’ albo ‘za bardzo’ w ciąży? Może ma gdzieś ‘niewłaściwy’ kolor?

Zauważ, jeśli twojemu ciało-przyjacielowi zrobi się przykro. Przytul go. I pamiętaj, że to przede wszystkim z tobą jest w komitywie. To na twojej opinii najbardziej mu zależy. Pogłaszcz go i podziękuj mu za to, że jest.

celebracja cielesności, ciało

***

Koniec roku może być na to świetnym momentem. Przez minione 12 miesięcy twoje ciało codziennie robiło Ci dobrze – starając się jak najlepiej spełniać twoje potrzeby, dawać ci energię, przyjemność, jak najmniej chorować, jak najrzadziej cię zawodzić. Być może z różnym skutkiem, ale twoje ciało robiło, co mogło.

Doceń je za to. Podziękuj za cały mijający rok współpracy.
Zrób swojemu ciału dobrze.
Celebruj je. Również nie ‘od święta’.

AGNIESZKA SZEŻYŃSKA
certyfikowana coachka intymności

Agnieszka Szeżyńska

Agnieszka Szeżyńska to certyfikowana coachka intymności, trenerka i pedagożka z 15-letnim doświadczeniem w edukacji dorosłych, rozwoju osobistym i szkoleniu trenerów, ekspertka w zakresie psycholingwistyki i komunikacji.

Ukończyła studia z zakresu seksuologii i coachingu w międzynarodowej szkole Sex Coach University, gdzie obecnie wspiera rozwój kolejnych szkolonych ekspertów jako Student Advisor. Współpracuje z Instytutem Pozytywnej Seksualności w Warszawie, należy do World Association of Sex Coaches. Orędowniczka inteligencji seksualnej jako jednej z podstawowych umiejętności dorosłego człowieka.

Prowadzi warsztaty i konsultacje dla par i osób indywidualnych. W swojej pracy pomaga klientom budować trwałe i szczęśliwe życie intymne w stałych relacjach. Specjalizuje się w pomocy w sytuacjach niedopasowania seksualnego - różnicach w poziomie libido, odmiennych potrzebach i fantazjach. Prowadzi szkolenia z zakresu podwyższania samoświadomości seksualnej, kobiecej seksualności i radzenia sobie z zazdrością.

Więcej o Agnieszce na jej stronach:
coachingintymnosci.pl
facebook.com/coachingintymnosci

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone