sex shop, sklep erotyczny, sexshop online
sex blog erotyczny
AKTUALNOŚCI
PORADNIK
PROMOCJE
TESTY AKCESORIÓW
PORNOGRAFIA ALTERNATYWNA
WYWIADY
NASZE QUEERONATY
opinie, seks shop
(ocen: 2)

Pożądanie spontaniczne i pożądanie responsywne – co musisz o nich wiedzieć?

Pożądanie responsywne czy spontaniczne? Sprawdź, który model dotyczy Ciebie i jak wykorzystać go dla większej satysfakcji z seksu?

Pożądanie i libido to zjawiska, które często wywołują w ludziach poczucie nieadekwatności. Albo jest ich za mało, albo za dużo, są nie takie, jakie być powinny, albo skierowane ku „nieodpowiednim” osobom. Czas z tym skończyć i poczuć się lepiej we własnej (seksualnej) skórze!

Dlatego postanowiliśmy odczarować tę kwestię i przybliżyć dwa modele pożądania oraz podpowiedzieć, jak wykorzystać tę wiedzę, aby życie seksualne było jeszcze przyjemniejsze.

pożądanie spontaniczne, pożądanie responsywne

POŻĄDANIE SPONTANICZNE

CZYM JEST POŻĄDANIE SPONTANICZNE?

W przypadku pożądania spontanicznego, podniecenie pojawia się znikąd. Może być wywołane przez czynnik zewnętrzny lub wewnętrzny, np. seksualnie pobudzający obraz, spojrzenie na atrakcyjną osobę, przyjemny bodziec (np. zapach), lub erotycznie nacechowane wspomnienie, fantazje.

To ten model najczęściej widzimy w mediach – ludzie patrzą na siebie i od razu są gotowi do gorącej akcji.

pożądanie spontaniczne, pożądanie responsywne
KINKY CIEKAWOSTKA:
Co interesujące, wiele osób doświadcza spontanicznego pożądania w jakimś momencie życia, zazwyczaj na początku relacji, nawet jeśli ich dominującym modelem jest pożądanie responsywne. Wpływają na to poczucie nowości, buzujące hormony i niepewność związana z dostępnością osoby partnerskiej. Kiedy jednak pierwsza fascynacja (zwana też „fazą miesiąca miodowego”) mija, normuje się też kwestia pożądania.

JAK WYKORZYSTAĆ JE DLA WIĘKSZEJ SATYSFAKCJI Z SEKSU?

Jeśli Twoim dominującym modelem pożądania jest pożądanie spontaniczne i często zauważasz u siebie nagłą ochotę na seks, poświęć chwilę refleksji, jaki mógłby to być seks.

Być może masz w głowie zakodowaną jedną wizję aktywności seksualnej, opartą na stałym, powtarzalnym schemacie. Zastanów się, czy Twoje życie seksualne nie zyskałoby na rozszerzeniu definicji seksu i zaakceptowaniu, że nie zawsze musi wiązać się on np. z aktem penetracji lub doświadczeniem orgazmu. Naucz się celebrować soloseksualną stronę przyjemności.

Zaopatrz się też w rozwiązania, które pomogą Twojemu ciału nadążyć za pożądaniem. W przypadku pożądania spontanicznego zdarza się, że choć głowa jest całkowicie gotowa na kontakt seksualny, ciało nie miało wystarczająco czasu, by zareagować. Sięgnij więc po lubrykant, który zredukuje tarcie czy pierścień na penisa, który pomoże w uzyskaniu i utrzymaniu erekcji.

Więcej o pierścieniach na penisa przeczytasz tutaj.

POŻĄDANIE RESPONSYWNE

CZYM JEST POŻĄDANIE RESPONSYWNE?

W przypadku pożądania responsywnego, ochota na seks pojawia się w wyniku stymulacji seksoerotycznej – pieszczot, pocałunków, ale też intensywnego sekstingu. Tutaj podniecenie fizyczne i mentalne poprzedza seksualną żądzę.

Należy jednak podkreślić, że osoba z tym stylem pożądania powinna być emocjonalnie gotowa i chętna, aby otrzymać tego rodzaju stymulację.

pożądanie spontaniczne, pożądanie responsywne

JAK WYKORZYSTAĆ JE DLA WIĘKSZEJ SATYSFAKCJI Z SEKSU?

Najlepiej zacząć od uświadomienia sobie, że nie tylko pożądanie poprzedzające kontakt seksualny jest czynnikiem, które pozwoli nam doświadczyć satysfakcjonującego seksu.

Osoby, których dominującym modelem jest pożądanie responsywne, powinny dać sobie pozwolenie, aby w sytuacjach intymnych równie swobodnie wyrażać zgodę na seks, co zatrzymywać akcję, zachowując uważność na sygnały płynące z ciała i umysłu. Pamiętaj, że masz prawo do ciekawości, sprawdzania, czy jakiś rodzaj stymulacji wywoła w Tobie ochotę na seks, ale zawsze masz prawo zrezygnować z kontaktu, jeśli okaże się, że coś nie działa. Nie zaszkodzi też planowanie seksu oraz przygotowanie fizycznej przestrzeni, która będzie zachęcała do erotycznych eksploracji.

Rozważ sięgnięcie po akcesoria, które służą powolnemu budowaniu podniecenia i wzmacnianiu ochoty na seks, a także pobudzają erotyczną kreatywność. Mogą to być smakowite kosmetyki do masażu, zmysłowe gry czy zestawy akcesoriów gwarantujące różne rodzaje doznań.

JAK POGODZIĆ POŻĄDANIE SPONTANICZNE I RESPONSYWNE?

Jeśli w jednej relacji stykają się dwa style pożądania, nie oznacza to, że ich pogodzenie jest niemożliwe. Potrzebne jest jednak obustronne zrozumienie i akceptacja. Osoba, którą cechuje model spontaniczny, powinna mieć świadomość, że brak podobnej reakcji ze strony osoby partnerskiej nie świadczy o jej nieatrakcyjności. Osoba, którą cechuje pożądanie responsywne powinna zaś proaktywnie szukać rozkoszy, nie czekając wyłącznie na inicjatywę drugiej strony.

Ogromne znaczenie ma tu komunikacja. Warto więc przedyskutować, czego każda ze stron potrzebuje, zarówno fizycznie, jak i mentalnie/emocjonalnie, aby seks mógł dla niej zaistnieć i na tej podstawie opracować wspólny plan działania.

Bardzo ważna jest świadomość, że żaden z modeli pożądania nie jest „lepszy” czy „gorszy”. Żaden z nich nie jest też pozbawiony wyzwań – w przypadku pożądania spontanicznego częściej obserwuje się trudności i obawy związane z wydolnością seksualną, w przypadku responsywnego zdarza się, że sama stymulacja jest niewystarczająca, jeśli jest inicjowana w nieodpowiednim kontekście.

pożądanie spontaniczne, pożądanie responsywne

KONTEKST

Dr Emily Nagoski, badaczka i autorka książki Ona ma siłę, dzięki której wiele osób poznało i zrozumiało własny model pożądania, podkreśla, że równie ważny jest kontekst. Według niej pożądanie to również podniecenie w kontekście.

Świadomość kontekstów, które pozwalają pożądaniu rozkwitnąć, pozwala na stwarzanie takich okoliczności, w których ekspresja seksualna staje się dla nas możliwa i swobodna. Takim kontekstem może być zarówno poczucie głębokiej, emocjonalnej więzi z drugą osobą, nieodczuwanie fizycznego bólu, jak i coś tak prozaicznego, jak posprzątane mieszkanie.

To zmiana kontekstu sprawia, że życie seksualne wielu osób eksploduje na wakacjach – pojawiają się nowe, ekscytujące bodźce (miejsca, smaki, doświadczenia), a znikają codzienne, często męczące obowiązki (konieczność wczesnego wstawania do pracy, uzupełnienia lodówki, zrobienia prania). Nie oznacza to bynajmniej, że musimy kilka razy w roku jeździć na wczasy! Czasem wystarczy po prostu namierzyć te aspekty, które hamują naszą ekspresję seksualną, aby wyeliminować je i dodać gazu.

Jeżeli więc jedna z osób nie jest w stanie wyluzować się, bo kątem oka widzi niepozmywane naczynia w zlewie i świadomość, że one tam są i będą czekać po skończonych igraszkach, wystarczy zastanowić się, jak ją odciążyć. Rozwiązanie nie jest szczególnie skomplikowane. Wystarczy zmyć gary.

pożądanie spontaniczne, pożądanie responsywne

ZNACZENIE KULTURY

Kultura, w której żyjemy, ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o postrzeganie pożądania. Cis-mężczyźni są tymi, którzy powinni myśleć o seksie co kilka sekund, cis-kobietom zaś nakazuje się czekać, aż czyjeś zainteresowanie rozbudzi w nich ochotę na seks.

Osoby, które w jakiś sposób zdają się wyłamywać z tych ram, często odczuwają niepokój związany z nieprzystawalnością do tego wzorca. Obawiają się, że otoczenie uzna je za zbyt lub niewystarczająco rozbudzone seksualnie. Szczególnie trudna może być reakcja osób partnerskich, w szczególności w relacjach heteroseksualnych, w których kwestie libido i pożądania mogą stać się obszarem konfliktu.

pożądanie spontaniczne, pożądanie responsywne

Równie istotny jest fakt, że jeszcze kilkanaście lat temu to, co dziś nazywamy pożądaniem responsywnym, było uznawane za dysfunkcję seksualną. Osoby, które potrzebowały pieszczot lub czasu, aby rozbudzić w nich pożądanie, nazywano oziębłymi. Choć obecnie wiemy, że obydwa typy pożądania są całkowicie normalne i występują równie często, spontaniczny seks, a więc i spontaniczne pożądanie, nadal jest tym gloryfikowanym. Nie powinno tak być!

CELEBRUJMY RÓŻNORODNOŚĆ

Osoby aktywne seksualnie powinny mieć świadomość występowania obydwu stylów pożądania i tego, jak mogą wpływać na seksualne wyrażanie siebie. Zarówno pożądanie responsywne, jak i spontaniczne nie są przypisane do konkretnych płci ani orientacji seksualnych, są zdrowe i występują całkowicie naturalnie.

ZDJĘCIA:
Unsplash

proseksualna

SEX SHOP KINKY WINKY POLECA

projekt: anita wasik | realizacja: sgiti | queer sex shop Kinky Winky | © Wszelkie prawa zastrzeżone