Absolutny klasyk literatury feministycznej, który odmienił życie tysięcy kobiet na całym świecie.
Dzieło Betty Friedan, jednej z kluczowych postaci amerykańskiego ruchu kobiecego, nareszcie zyskało polskie wydanie. Mistyka kobiecości została wydana w 1963 roku i szybko stała się bestsellerem. Publikacja wywołała ogromne poruszenie wśród kobiet z klasy średniej, które po drugiej wojnie światowej sprowadzono do roli gospodyń. Obecnie książkę Friedan uważa się za iskrę, która dała początek drugiej fali feminizmu.
„Betty Friedan opisała, jakie to uczucie być w Ameryce lat 50. niepracującą matką żyjącą na przedmieściach. Było to, najprościej rzecz ujmując, dojmujące uczucie pustki. Friedan uświadomiła milionom Amerykanek, że mają istotne potrzeby jako ludzkie jednostki.
Czytać Friedan to trochę jak przysłuchiwać się intymnej kobiecej rozmowie. Jednej z tych pogardliwie zwanych plotkami, co to się ciągną długo w noc, bo analizujemy, „jak to jest”, i drążymy nasze poczucie, że „coś jest nie tak”. Po kolei lecą „babskie” tematy. Z takich właśnie rozmów wziął się ruch wyzwolenia kobiet. ”
„Mistyka kobiecości to klasyka feminizmu liberalnego. Friedan dowodzi, że kobiety to przede wszystkim jednostki, które nie mniej niż mężczyźni mają prawo dążyć do samorealizacji w sferze publicznej. Masowe zamknięcie kobiet w domach to gotowy przepis na frustrację i nerwice, a przy tym absurdalne marnotrawstwo ludzkiego potencjału. Ta książka powstała pół wieku temu w Ameryce, ale warto do niej wrócić tu i teraz, bo aktywizacja zawodowa kobiet pozostaje wielkim wyzwaniem polityki społecznej w Polsce i w Europie.”